Bedömning av Vivo X300 Ultra
Precis som med Pro-modellen har Vivo tagit ett märkbart steg framåt med X300 Ultras kameror jämfört med den tidigare generationen. X300 Ultra lyckas dock bara precis ersätta vårt tidigare toppbetyg för kameror, X300 Pro.
Färgåtergivningen i den annars utmärkta kamerauppsättningen visar förvånansvärt stora svagheter trots den nya färgsensorn.
Foto- och videoentusiaster kommer fortfarande att få valuta för pengarna med Vivos flaggskepp.
Den kompromisslösa utrustningen med tre extra stora bildsensorer verkar ha fått kosta på sig på grund av DRAM-krisen. Vissa kompromisser i Ultra-modellen kan ses på flera områden, vare sig det gäller högtalarna eller utelämnandet av den dedikerade kameraknappen.
Vivo X300 Ultra verkar inte vara optimalt placerad när det gäller kylning på grund av de höga värmeutsläppen och den uttalade strypningen.
Trots vår kritik är flaggskeppet från Vivo en fantastisk smartphone och i nivå med high-end-konkurrensen. Men bortsett från kamerorna är den ibland en nyans sämre än Find X9 Ultra eller Galaxy S26 Ultra.
För
Emot
Priser och tillgänglighet för Vivo X300 Ultra
Den rekommenderade försäljningspriset för det enda lagringsalternativet för Vivo X300 Ultra som planeras i Europa med 16 GB RAM och 1 TB lagring är hela 1 999 euro.
Vi fick en importmodell från Trading Shenzhen med 512 GB lagring för mindre än 1 000 €.
Innehållsförteckning
- Bedömning av Vivo X300 Ultra
- Specifikationer för Vivo X300 Ultra
- Bygga: Vattentät flaggskeppstelefon med tunna kanter
- Funktioner: Vivo-smartphone med snabb USB 3.2
- Programvara: Vivo X300 Ultra levereras med Android 16
- Kommunikation och GNSS: Vivo X300 Ultra med Wi-Fi 7 och 5G
- Telefonfunktioner och röstkvalitet: X300 Ultra har stöd för dubbla SIM-kort och eSIM
- Kameror: Avancerad smartphone med Sony-sensor och OIS
- Tillbehör och garanti: Vivo X300 Ultra med och utan laddare
- Inmatningsenheter och drift: Flaggskeppstelefonen förlitar sig på ultraljud fingeravtryck
- Skärm: Vivo X300 Ultra med stor OLED-skärm
- Prestanda: Flaggskeppstelefon med avancerat chipset från Qualcomm
- Utsläpp: Hög spillvärme och hög gaspådrag i Vivo X300 Ultra
- Batteritid: X300 Ultra med ett XXL-batteri
- Notebookcheck's övergripande intryck av Vivo X300 Ultra
- Potentiella konkurrenter i jämförelse
Specifikationer för Vivo X300 Ultra
Bygga: Vattentät flaggskeppstelefon med tunna kanter

Vivo X300 Ultra erbjuder IP69- och IP68-certifiering i likhet med andra flaggskeppsenheter i sin klass som Xiaomi 17 Ultra.
Med 8,2 mm är vår svarta variant något tunnare och med 232 g något lättare än de andra färgalternativen, men Vivo-flaggskeppet är fortfarande inte praktiskt. Alla versioner av flaggskeppstelefonen har ett effektivt skärm-till-kropp-förhållande på 90,3% gemensamt.
Ramen är gjord av matt aluminium, medan framsidan och baksidan är täckta av företagets eget Armor Glass. Den kraftfulla kameramodulen på baksidan gör att X300 Ultra ser lite topptung ut, men vi tycker inte att det är irriterande i praktisk användning.
Topp 10...
» Topp 10: Bästa bärbara allround/multimediadatorerna
» Topp 10: Bästa bärbara speldatorerna
» Topp 10: Bärbara budget/kontorsdatorer
» Topp 10: Bästa bärbara kontors/premiumdatorerna
» Topp 10: Bärbara arbetsstationer
» Topp 10: De bästa små/kompakta bärbara datorerna
» Topp 10: Bästa ultrabooks
» Topp 10: Bästa hybriddatorerna
» Topp 10: Bästa surfplattorna
» Topp 10: Marknadens bästa smartphones
Funktioner: Vivo-smartphone med snabb USB 3.2
Den variant som finns tillgänglig i Europa levereras med snabbt UFS 4.1-minne och LPDDR5X Ultra Pro RAM, medan de mindre minnesalternativen som finns tillgängliga i Kina (256 GB, 512 GB) erbjuds med LPDDR5X Ultra-standarden.
USB-porten på X300 Ultra stöder den snabba 3.2-standarden inklusive bildutmatning och OTG-stöd. Ett NFC-chip och en infraröd blaster är också integrerade.
Vivo-telefonen levereras inte med trådlös teknik för ultrabredband.
Programvara: Vivo X300 Ultra levereras med Android 16
Vivo förlitar sig på sitt eget OriginOS för sin X300 Ultra, som är baserat på Android 16 vid testtillfället och stöder en mängd olika språk, inklusive tyska, i den kinesiska versionen.
Enligt tillverkaren kommer Android uppdateringar att vara tillgängliga i fem år och säkerhetsfixar kommer att uppdateras i sju år.
Intressant nog annonserar Vivo också denna uppdateringsgaranti för Kina, vilket är ganska ovanligt där.
Hållbarhet
Vivo X300 Ultra levereras i en ytterförpackning utan synlig plast, men lådan är krympförpackad. Ingen information om hållbarhet har ännu lämnats.
Kommunikation och GNSS: Vivo X300 Ultra med Wi-Fi 7 och 5G
Oavsett om du kommer från Kina eller Europa har X300 Ultra ett brett spektrum av frekvenser för alla mobiltelefonstandarder. Om du vill använda ett eSIM måste du dock använda den globala modellen.
Dessutom stöds Bluetooth 6.0 endast av den globala versionen på mjukvarusidan; av regleringsskäl ingår endast version 5.4 i Kina-versionen.
Modern Wi-Fi 7 är tillgänglig för WLAN, inklusive det snabba 6 GHz-bandet. I testet uppnådde vi en mycket hög överföringshastighet på nästan 2.000 Mbps som mest.
| Networking | |
| Vivo X300 Ultra | |
| iperf3 transmit GT-BE19000 WiFi7 | |
| iperf3 receive GT-BE19000 WiFi7 | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Vivo X200 Ultra | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Genomsnitt 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| iperf3 transmit GT-BE19000 WiFi7 | |
| iperf3 receive GT-BE19000 WiFi7 | |
| Genomsnitt av klass Smartphone | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| iperf3 transmit GT-BE19000 WiFi7 | |
| iperf3 receive GT-BE19000 WiFi7 | |
Telefonfunktioner och röstkvalitet: X300 Ultra har stöd för dubbla SIM-kort och eSIM
Vivo-telefonen stöder dubbla SIM-kort med två nano-SIM-kort. Den globala versionen stöder också två eSIM, som kan användas i kombination med ett fysiskt SIM-kort.
I likhet med Xiaomi 15Tutrustar Vivo sin X300 Ultra med en walkie-talkie-funktion. Detta gör det möjligt att ringa telefonsamtal eller utbyta meddelanden med andra kompatibla Vivo-enheter via en Bluetooth-anslutning med lång räckvidd utan en mobiltjänst.
Kameror: Avancerad smartphone med Sony-sensor och OIS
Samarbetet med Zeiss kommer naturligtvis in i bilden igen med X300 Ultra. Vivo-telefonens kamerahårdvara är förstklassig för en smartphone.
Alla tre kamerorna har en stor sensor, som börjar med 1/1,12-tumsformat för huvudkameran Sony LYT-901, 1/1,28-tumsformat för ultravidvinkeln Sony LYT-818 och 1/1,4-tumsformat för telefotosensorn ISOCELL HP0.
Som jämförelse kan nämnas att huvudkameran i en iPhone 17 med 1/1,55-tums sensor är betydligt mindre än den minsta sensorn i X300 Ultra.
12 MP-bilderna med den nya 200 MP-huvudkameran i Vivo-telefonen är tilltalande, och vi gillar verkligen fokuseringen och bildskärpan. En ny pixel binning-standard är också ombord som resulterar i 25 MP-bilder för mer detaljer.
Motiv i svagt ljus drar också nytta av den bästa fotoalgoritmen som för närvarande finns tillgänglig för smartphones och det förbättrade interna bildchipet VS1+.
I motsats till Apple iPhone 17 Proanvänder Vivo X300 Ultra en betydligt längre brännvidd på 35 mm, vilket är helt logiskt, eftersom ultravidvinkeln också ger mycket övertygande resultat och kan passera som huvudkamera när det gäller kvalitet.
Detsamma gäller för zoomning med den nya 200 MP-kameran med 3,7x optisk förstoring. Jämfört med X200 Ultra krävs en mindre bländare, men tack vare den höga upplösningen och sensorbeskärningen är även foton som tagits med 10x mycket detaljerade och knappast överskärpta.
Betyder detta att Vivo har uppnått bästa möjliga installation i en smartphone? Tyvärr inte.
Den nya färgavkännande kameran i Vivo X300 Ultra med sina 12 färgkanaler är ännu inte övertygande. Den är tänkt att göra mer naturliga färger möjliga, men våra uppmätta avvikelser är mycket höga och ljusningen av färgerna är uttalad för en high-end smartphone.
Bildjämförelse
Välj en scen och navigera inom den första bilden. Ett klick ändrar positionen på pekskärmar. Ett klick på den inzoomade bilden öppnar originalet i ett nytt fönster. Den första bilden visar det skalade fotografiet av testanordningen.
Main cameraMain cameraLow lightUltra-wide angle

Tillbehör och garanti: Vivo X300 Ultra med och utan laddare
I leveransen ingår en USB-kabel, ett skyddshölje och en 100 W nätadapter för den kinesiska versionen. Trading Shenzhen innehåller också en EU-adapter för de uttag som används i detta land.
Vivo erbjuder återigen ett fotograferingskit inklusive en Zeiss telekonverterlins som tillval till sitt flaggskepp för cirka 490 euro.
För garantitiden garantiperioden är 12 månader som import. När det gäller vår testenhet från Trading Shenzhen är det också möjligt att skicka Vivo-telefonen till en tysk leveransadress i händelse av ett garantianspråk.
Inmatningsenheter och drift: Flaggskeppstelefonen förlitar sig på ultraljud fingeravtryck
Skärm: Vivo X300 Ultra med stor OLED-skärm
Vivo-telefonens 6,82-tums OLED-skärm har en hög upplösning på 1 440p och arbetar med en variabel uppdateringsfrekvens på 1 Hz till 144 Hz.
Vi nådde inte riktigt upp till den annonserade maximala ljusstyrkan på 4.500 nits i vår mätning, men kom mycket nära med HDR-innehåll.
När det gäller ögonskydd arbetar X300 Ultra med en högfrekvent PWM-dimning på upp till 2 160 Hz vid uppdateringsfrekvenser på 1-120 Hz och upp till 2 592 Hz vid 144 Hz. Det grundläggande flimret är dock ganska lågt vid 110 Hz.
| |||||||||||||||||||||||||
Distribution av ljusstyrkan: 96 %
Mitt på batteriet: 1568 cd/m²
Kontrast: ∞:1 (Svärta: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 1.23 | ∀{0.5-29.43 Ø4.74}
ΔE Greyscale Calman: 1.9 | ∀{0.09-98 Ø4.98}
99.8% sRGB (Calman 2D)
Gamma: 2.251
CCT: 6552 K
| Vivo X300 Ultra LTPO OLED, 3168x1440, 6.8" | Samsung Galaxy S26 Ultra Dynamic AMOLED 2X, 3120x1440, 6.9" | Xiaomi 17 Ultra AMOLED, 2608x1200, 6.9" | Vivo X200 Ultra AMOLED, 3168x1440, 6.8" | Oppo Find X9 Pro LTPO AMOLED, 2772x1272, 6.8" | |
|---|---|---|---|---|---|
| Screen | -23% | 3% | 4% | 2% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 1568 | 1339 -15% | 1303 -17% | 1286 -18% | 1105 -30% |
| Brightness (cd/m²) | 1535 | 1381 -10% | 1300 -15% | 1238 -19% | 1084 -29% |
| Brightness Distribution (%) | 96 | 94 -2% | 98 2% | 93 -3% | 95 -1% |
| Black Level * (cd/m²) | |||||
| Colorchecker dE 2000 * | 1.23 | 2.5 -103% | 1.12 9% | 1.04 15% | 1.02 17% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 3.22 | 3.8 -18% | 2.25 30% | 2.26 30% | 2.32 28% |
| Greyscale dE 2000 * | 1.9 | 1.7 11% | 1.7 11% | 1.6 16% | 1.4 26% |
| Gamma | 2.251 98% | 2.05 107% | 2.242 98% | 2.249 98% | 2.244 98% |
| CCT | 6552 99% | 6498 100% | 6404 101% | 6575 99% | 6411 101% |
* ... mindre är bättre
| Display / APL18 Peak Brightness | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Display / HDR Peak Brightness | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
Skärmflimmer / PWM (Puls-Width Modulation)
| Skärmflimmer / PWM upptäckt | 110 Hz | ||
Displayens bakgrundsbelysning flimrar vid 110 Hz (i värsta fall, t.ex. med PWM) . Frekvensen för 110 Hz är mycket låg, så flimmer kan orsaka ögon- och huvudvärk efter långvarig användning. Som jämförelse: 52 % av alla testade enheter använder inte PWM för att dämpa skärmen. Om PWM upptäcktes mättes ett medelvärde av 7867 (minst: 5 - maximum: 343500) Hz. | |||
Mätserie med fast zoomnivå och olika inställningar för ljusstyrka (Amplitudkurvan vid minsta ljusstyrka ser platt ut, men det beror på skalningen. Infoboxen visar den förstorade versionen av amplituden vid minsta ljusstyrka)
Vår färganalys med Xrite-spektrometern och analysprogrammet Calman Ultimate från Portrait Displays visar små avvikelser för OLED-skärmen på Vivo-telefonen.
Vi uppnår det bästa resultatet i färgläget "Professional".
Visa svarstider
| ↔ Svarstid svart till vitt | ||
|---|---|---|
| 0.9 ms ... stiga ↗ och falla ↘ kombinerat | ↗ 0.5 ms stiga | |
| ↘ 0.4 ms hösten | ||
| Skärmen visar väldigt snabba svarsfrekvenser i våra tester och borde vara mycket väl lämpad för fartfyllt spel. I jämförelse sträcker sig alla testade enheter från 0.1 (minst) till 240 (maximalt) ms. » 3 % av alla enheter är bättre. Det betyder att den uppmätta svarstiden är bättre än genomsnittet av alla testade enheter (19.9 ms). | ||
| ↔ Svarstid 50 % grått till 80 % grått | ||
| 1.2 ms ... stiga ↗ och falla ↘ kombinerat | ↗ 0.6 ms stiga | |
| ↘ 0.6 ms hösten | ||
| Skärmen visar väldigt snabba svarsfrekvenser i våra tester och borde vara mycket väl lämpad för fartfyllt spel. I jämförelse sträcker sig alla testade enheter från 0.165 (minst) till 636 (maximalt) ms. » 5 % av alla enheter är bättre. Det betyder att den uppmätta svarstiden är bättre än genomsnittet av alla testade enheter (31.2 ms). | ||
Prestanda: Flaggskeppstelefon med avancerat chipset från Qualcomm
Ultra-modellen är utrustad med Qualcomms senaste flaggskeppschip, till skillnad från X300 Pro som använder en MediaTek Dimensity 9500 SoC.
Den nya Snapdragon 8 Elite Gen 5 är betydligt snabbare än Snapdragon 8 Elite i Vivo X200 Ultramen Vivo-flaggskeppets single-core-värden är något låga i Geekbench.
| Antutu v10 - Total Score | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (2390211 - 3269237, n=6) | |
| Genomsnitt av klass Smartphone (264891 - 3269237, n=114, senaste 2 åren) | |
| UL Procyon AI Inference for Android - Overall Score NNAPI | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (10671 - 24002, n=8) | |
| Genomsnitt av klass Smartphone (3769 - 81594, n=115, senaste 2 åren) | |
| Oppo Find X9 Pro | |
GPU-riktmärkena visar en liknande bild. För Adreno 840 i X300 Ultra arbetar med handbromsen något åtdragen, även om över 120 fps i GFXBench högnivåtester lätt borde vara tillräckligt för spel med hög bildfrekvens.
GFXBench (DX / GLBenchmark) 2.7: T-Rex Onscreen | 1920x1080 T-Rex Offscreen
GFXBench 3.0: on screen Manhattan Onscreen OGL | 1920x1080 1080p Manhattan Offscreen
GFXBench 3.1: on screen Manhattan ES 3.1 Onscreen | 1920x1080 Manhattan ES 3.1 Offscreen
GFXBench: on screen Car Chase Onscreen | 1920x1080 Car Chase Offscreen | on screen Aztec Ruins High Tier Onscreen | 2560x1440 Aztec Ruins High Tier Offscreen | on screen Aztec Ruins Normal Tier Onscreen | 1920x1080 Aztec Ruins Normal Tier Offscreen | 3840x2160 4K Aztec Ruins High Tier Offscreen
| 3DMark / Wild Life Extreme Unlimited | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| 3DMark / Wild Life Extreme | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| 3DMark / Wild Life Unlimited Score | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Vivo X200 Ultra | |
| 3DMark / Solar Bay Score | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| 3DMark / Solar Bay Unlimited Score | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| 3DMark / Steel Nomad Light Unlimited Score | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| 3DMark / Steel Nomad Light Score | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| GFXBench (DX / GLBenchmark) 2.7 / T-Rex Onscreen | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| GFXBench (DX / GLBenchmark) 2.7 / T-Rex Offscreen | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| GFXBench 3.0 / Manhattan Onscreen OGL | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| GFXBench 3.0 / 1080p Manhattan Offscreen | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| GFXBench 3.1 / Manhattan ES 3.1 Onscreen | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| GFXBench 3.1 / Manhattan ES 3.1 Offscreen | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| GFXBench / Car Chase Onscreen | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| GFXBench / Car Chase Offscreen | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| GFXBench / Aztec Ruins High Tier Onscreen | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| GFXBench / Aztec Ruins High Tier Offscreen | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| GFXBench / Aztec Ruins Normal Tier Onscreen | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| GFXBench / Aztec Ruins Normal Tier Offscreen | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| GFXBench / 4K Aztec Ruins High Tier Offscreen | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Jetstream 2 - 2.0 Total | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra (Chrome 146) | |
| Vivo X300 Ultra (Chrome 147) | |
| Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (70.1 - 409, n=9) | |
| Genomsnitt av klass Smartphone (59.7 - 423, n=130, senaste 2 åren) | |
| Speedometer 2.0 - Result 2.0 | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra (Chrome 146) | |
| Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (229 - 624, n=4) | |
| Genomsnitt av klass Smartphone (49.3 - 733, n=96, senaste 2 åren) | |
| Speedometer 3 - Score 3.0 | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra (Chrome 146) | |
| Xiaomi 17 Ultra (Chrome 143) | |
| Vivo X200 Ultra (Chrome 137) | |
| Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (14.4 - 31.4, n=7) | |
| Oppo Find X9 Pro (Chrome 141) | |
| Genomsnitt av klass Smartphone (3.06 - 45.5, n=108, senaste 2 åren) | |
| WebXPRT 4 - Overall | |
| Xiaomi 17 Ultra (Chrome 143) | |
| Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (102 - 278, n=9) | |
| Vivo X200 Ultra (Chrome 137) | |
| Genomsnitt av klass Smartphone (56 - 306, n=116, senaste 2 åren) | |
| Oppo Find X9 Pro (Chrome 141) | |
| Octane V2 - Total Score | |
| Xiaomi 17 Ultra (Chrome 143) | |
| Vivo X300 Ultra (Chrome 147) | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra (Chrome 146) | |
| Vivo X200 Ultra (Chrome 137) | |
| Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (47984 - 126661, n=10) | |
| Oppo Find X9 Pro (Chrome 141) | |
| Genomsnitt av klass Smartphone (2800 - 126661, n=160, senaste 2 åren) | |
| Mozilla Kraken 1.1 - Total | |
| Genomsnitt av klass Smartphone (257 - 28190, n=138, senaste 2 åren) | |
| Oppo Find X9 Pro (Chrome 141) | |
| Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (284 - 799, n=14) | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Xiaomi 17 Ultra (Chrome 143) | |
| Vivo X300 Ultra (Chrome 147) | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra (Chrome 146) | |
* ... mindre är bättre
| Vivo X300 Ultra | Samsung Galaxy S26 Ultra | Xiaomi 17 Ultra | Vivo X200 Ultra | Oppo Find X9 Pro | Genomsnitt 512 GB UFS 4.1 Flash | Genomsnitt av klass Smartphone | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AndroBench 3-5 | 3% | 46% | 20% | -17% | 23% | -19% | |
| Sequential Read 256KB (MB/s) | 2143.53 | 3626.09 69% | 3987.92 86% | 3358.64 57% | 3219.8 50% | 3670 ? 71% | 2229 ? 4% |
| Sequential Write 256KB (MB/s) | 2352.64 | 1658.91 -29% | 3974.23 69% | 2998.87 27% | 1239.76 -47% | 3185 ? 35% | 1910 ? -19% |
| Random Read 4KB (MB/s) | 365.12 | 513.44 41% | 547.56 50% | 462.41 27% | 367.54 1% | 406 ? 11% | 306 ? -16% |
| Random Write 4KB (MB/s) | 661.37 | 207.16 -69% | 524.05 -21% | 459.33 -31% | 176.98 -73% | 498 ? -25% | 362 ? -45% |
Utsläpp: Hög spillvärme och hög gaspådrag i Vivo X300 Ultra
Temperatur
Yttemperaturerna på X300 Ultra stiger kraftigt under belastning till en nivå som kan bli ganska obehaglig.
Spillvärmen verkar också vara problematisk på insidan, eftersom Vivo-smarttelefonens konsistens inte är särskilt hög i 3DMark-stresstesterna.
(-) Den maximala temperaturen på ovansidan är 54.8 °C / 131 F, jämfört med genomsnittet av 35.2 °C / 95 F , allt från 21.9 till 247 °C för klassen Smartphone.
(-) Botten värms upp till maximalt 51.3 °C / 124 F, jämfört med genomsnittet av 34 °C / 93 F
(+) Vid tomgångsbruk är medeltemperaturen för ovansidan 26.8 °C / 80 F, jämfört med enhetsgenomsnittet på 32.9 °C / ### class_avg_f### F.
3DMark stresstest
| 3DMark | |
| Wild Life Stress Test Stability | |
| Oppo Find X9 Pro | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Wild Life Extreme Stress Test | |
| Xiaomi 17 Ultra | |
| Vivo X300 Ultra | |
| Vivo X200 Ultra | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra | |
| Oppo Find X9 Pro | |
Högtalare
Stereohögtalarna ger en hyfsad ljudåtergivning. Ljudet kännetecknas av mellan- och höga frekvenser, även om våra mätningar visar en dipp i superdiskanten. Basen är knappt märkbar.
Vivo X300 Ultra ljudanalys
(+) | högtalare kan spela relativt högt (84.3 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | nästan ingen bas - i genomsnitt 24.7% lägre än medianen
(-) | basen är inte linjär (17.9% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(±) | högre mellan - i genomsnitt 5.5% högre än median
(±) | linjäriteten för mids är genomsnittlig (9.8% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(+) | balanserade toppar - endast 3.3% från medianen
(+) | toppar är linjära (5.6% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(±) | linjäriteten för det totala ljudet är genomsnittlig (21.2% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 40% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 8% liknande, 52% sämre
» Den bästa hade ett delta på 11%, genomsnittet var 35%, sämst var 134%
Jämfört med alla testade enheter
» 59% av alla testade enheter var bättre, 7% liknande, 34% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 24%, sämst var 134%
Samsung Galaxy S26 Ultra ljudanalys
(+) | högtalare kan spela relativt högt (92 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | nästan ingen bas - i genomsnitt 22.6% lägre än medianen
(+) | basen är linjär (5.2% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(+) | balanserad mellan - endast 4.9% från medianen
(+) | mids är linjära (4.8% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(+) | balanserade toppar - endast 3.4% från medianen
(+) | toppar är linjära (1.8% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(±) | linjäriteten för det totala ljudet är genomsnittlig (15.9% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 5% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 5% liknande, 91% sämre
» Den bästa hade ett delta på 11%, genomsnittet var 35%, sämst var 134%
Jämfört med alla testade enheter
» 24% av alla testade enheter var bättre, 5% liknande, 70% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 24%, sämst var 134%
Batteritid: X300 Ultra med ett XXL-batteri
Energiförbrukning
Batteriet på 6 600 mAh i Vivo X300 Ultra kan laddas med upp till 100 W via USB-C och upp till 40 W trådlöst.
Precis som med X200 Ultra är strömförbrukningen i viloläge märkbart hög - men ännu mer så med X300 Ultra.
| Av/Standby | |
| Låg belastning | |
| Hög belastning |
|
Förklaring:
min: | |
| Vivo X300 Ultra 6600 mAh | Samsung Galaxy S26 Ultra 5000 mAh | Xiaomi 17 Ultra 6800 mAh | Vivo X200 Ultra 6000 mAh | Oppo Find X9 Pro 7500 mAh | Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 | Genomsnitt av klass Smartphone | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Consumption | 25% | 47% | 7% | 52% | 43% | 47% | |
| Idle Minimum * (Watt) | 3.5 | 0.56 84% | 0.8 77% | 1.6 54% | 0.6 83% | 1.054 ? 70% | 0.887 ? 75% |
| Idle Average * (Watt) | 4.5 | 1.18 74% | 1.1 76% | 2.9 36% | 1 78% | 1.593 ? 65% | 1.477 ? 67% |
| Idle Maximum * (Watt) | 4.8 | 1.33 72% | 1.2 75% | 3.7 23% | 1.3 73% | 1.807 ? 62% | 1.664 ? 65% |
| Load Average * (Watt) | 8.6 | 14.91 -73% | 6.1 29% | 10.6 -23% | 6.9 20% | 7.66 ? 11% | 6.78 ? 21% |
| Load Maximum * (Watt) | 12.4 | 16.58 -34% | 15.3 -23% | 19.5 -57% | 11.9 4% | 11.3 ? 9% | 11.3 ? 9% |
* ... mindre är bättre
Strömförbrukning: Geekbench (150 cd/m²)
Strömförbrukning: GFXbench (150 cd/m²)
Batteriets drifttid
X300 Ultra presterar övertygande med bra drifttider i vårt WLAN-batteritest med en justerad ljusstyrka på 150 cd/m².
Telefonen är dock långt ifrån lika uthållig som en Hitta X9 Pro med ett 7 500 mAh-batteri.
| Vivo X300 Ultra 6600 mAh | Samsung Galaxy S26 Ultra 5000 mAh | Xiaomi 17 Ultra 6800 mAh | Vivo X200 Ultra 6000 mAh | Oppo Find X9 Pro 7500 mAh | |
|---|---|---|---|---|---|
| Batteridrifttid | |||||
| WiFi v1.3 (h) | 23 | 17.9 -22% | 25.9 13% | 23.3 1% | 34.3 49% |
Notebookcheck's övergripande intryck av Vivo X300 Ultra
Vivo X300 Ultra
- 05/06/2026 v8
Marcus Herbrich
Potentiella konkurrenter i jämförelse
Bild | Modell / recensioner | Pris | Vikt | Enheten | Skärm |
|---|---|---|---|---|---|
| Vivo X300 Ultra Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 ⎘ Qualcomm Adreno 840 ⎘ 16 GB Minne, 512 GB | Amazon: Listpris: 1999€ | 232 g | 512 GB UFS 4.1 Flash | 6.82" 3168x1440 510 PPI LTPO OLED | |
| Samsung Galaxy S26 Ultra Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy ⎘ Qualcomm Adreno 840 ⎘ 12 GB Minne, 256 GB | Amazon: Listpris: 1449€ | 214 g | 256 GB UFS 4.0 Flash | 6.90" 3120x1440 498 PPI Dynamic AMOLED 2X | |
| Xiaomi 17 Ultra Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 ⎘ Qualcomm Adreno 840 ⎘ 16 GB Minne, 512 GB | Amazon: 1. $452.50 XIAOMI Redmi Note 15 Pro+ Pl... 2. $1,215.05 Samsung Galaxy S26 Ultra, Un... 3. $769.00 XIAOMI 15T PRO Ai 5G (Compat... Listpris: 950€ | 224 g | 512 GB UFS 4.1 Flash | 6.90" 2608x1200 416 PPI AMOLED | |
| Vivo X200 Ultra Qualcomm Snapdragon 8 Elite ⎘ Qualcomm Adreno 830 ⎘ 16 GB Minne, 1024 GB | Amazon: 1. $15.99 AKABEILA 3 Pack Screen Prote... 2. $18.99 NEEWER X200 Ultra Case, Prot... 3. $649.00 Google Pixel 10 Pro - Unlock... Listpris: 890€ | 229 g | 1 TB UFS 4.0 Flash | 6.82" 3168x1440 510 PPI AMOLED | |
| Oppo Find X9 Pro MediaTek Dimensity 9500 ⎘ Arm Mali G1- Ultra MC12 ⎘ 16 GB Minne, 512 GB | Amazon: 1. $948.47 OnePlus 15, 16GB RAM + 512GB... 2. $949.99 OnePlus 15, 16GB RAM + 512GB... 3. $649.00 Google Pixel 10 Pro - Unlock... Listpris: 1299€ | 224 g | 512 GB UFS 4.1 Flash | 6.78" 2772x1272 450 PPI LTPO AMOLED |
Genomskinlighet
Valet av enheter som ska granskas görs av vår redaktion. Testprovet gavs till författaren som ett lån av tillverkaren eller återförsäljaren för denna recension. Långivaren hade inget inflytande på denna recension och inte heller fick tillverkaren en kopia av denna recension innan publiceringen. Det fanns ingen skyldighet att publicera denna recension. Som ett oberoende medieföretag är Notebookcheck inte föremål för auktoritet från tillverkare, återförsäljare eller förlag.
This is how Notebookcheck is testingEvery year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity.




























































