Nvidias nya RTX Spark-chip är äntligen här. Vi fick möjlighet att testa den nya plattformen och jämföra resultaten med alla andra chip för bärbara datorer från AMD (särskilt Strix Halo), Intel, Qualcomm och givetvis Apples chip i M5-serien. Vi testar CPU-prestandan, GPU-prestandan, spelprestandan, AI-prestandan och energieffektiviteten.
Översikt över Nvidia RTX Spark N1X

RTX Spark N1X är Nvidias första SoC som kombinerar en specialutvecklad ARM-processor med Nvidias Blackwell-GPU samt upp till 128 GB minne. Vi känner redan till detta upplägg från Apples chip i M-serien och förstås AMD:s Strix Halo-SoC:er. Eftersom RTX Spark N1X använder en ARM-processor krävs även ARM-versionen av Windows, så kompatibiliteten är också en aspekt att ta hänsyn till här. RTX Spark N1X har en maximal TDP på 80 watt för mobila tillämpningar, medan stationära system kan förbruka upp till 120 watt.
Nvidia använder en specialbyggd MediaTek-CPU med upp till 20 kärnor i fyra kluster. Du får upp till tio prestandakärnor (ARM Cortex X925 upp till 4.1 GHz) och tio effektivitetskärnor (ARM Cortex A725 upp till 2.8 GHz). Den tillverkas hos TMSC i en 3 nm-process. CPU-kretsen innehåller även minnesgränssnittet för upp till 128 GB LPDDR5x-9400 RAM, bildskärmsanslutningar (HDMI 2.1a & DisplayPort 2.0) samt höghastighetsanslutningar för I/O (4x USB 4.0, PCIe 5.0, Wi-Fi 7).

GPU-delen är en välbekant Blackwell-GPU (GB20B) med antingen 5120 eller 6144 CUDA-kärnor som körs i upp till 2535 MHz. Eftersom chipgenerationen är densamma som i aktuella konsument-GPU:er som GeForce RTX 5070 kan N1X-GPU:n också dra nytta av alla aktuella mjukvaruoptimeringar som DLSS5 eller Frame Generation.

Topp 10...
» Topp 10: Bästa bärbara allround/multimediadatorerna
» Topp 10: Bästa bärbara speldatorerna
» Topp 10: Bärbara budget/kontorsdatorer
» Topp 10: Bästa bärbara kontors/premiumdatorerna
» Topp 10: Bärbara arbetsstationer
» Topp 10: De bästa små/kompakta bärbara datorerna
» Topp 10: Bästa ultrabooks
» Topp 10: Bästa hybriddatorerna
» Topp 10: Bästa surfplattorna
» Topp 10: Marknadens bästa smartphones
Den maximala minnesbandbredden är 300 GB/s, vilket är jämförbart med Apples M5 Pro SoC. Både CPU- och GPU-kretsarna är anslutna via NVLink med en bandbredd på 600 GB/s. Utöver N1X med 20 CPU-kärnor och 6144 GPU-kärnor finns det även en mindre N1X med 18 CPU-kärnor (9x prestandakärnor + 9x effektivitetskärnor) samt 5120 GPU-kärnor. Eftersom namnet är identiskt måste du vara uppmärksam på de exakta specifikationerna när du köper en bärbar dator med RTX Spark. Se de fullständiga tekniska specifikationerna för de två N1X-versionerna i tabellen nedan.

Testsystem
Vårt testsystem är den uppdaterade 2026-modellen av Asus ProArt P16, som har fått en helt ny design för de nya RTX Spark-kretsarna. Vårt testexemplar är utrustat med den avancerade RTX Spark N1X-kretsen med 20 CPU-kärnor, 6144 GPU-kärnor och 64 GB RAM (LPDDR5x-9400) i kombination med en OLED-panel med 3K-upplösning. Vår fullständiga recension av nya ProArt P16 publiceras snart, men just nu kan vi bara säga att kretsen förbrukar upp till 85/70 watt i Performance -läget. Det enda sättet att övervaka förbrukningsdata för CPU & GPU just nu är via Nvidias prestandaöverlägg (Alt+R), eftersom HWiNFO inte visar några förbrukningsvärden och GPU-Z orsakar krascher.
Testförhållanden
För att kunna göra en meningsfull jämförelse mellan de olika processorerna och grafikkorten tittar vi på strömförbrukningen utöver den rena prestandan i syntetiska benchmarktester, och utifrån detta fastställer vi sedan energieffektiviteten.
Förbrukningsmätningarna utförs alltid med en extern bildskärm för att eliminera de olika interna bildskärmarna som påverkande faktorer. Vi mäter dock systemets totala förbrukning här och jämför inte bara de rena TDP-värdena.
Enkelkärnig prestanda och effektivitet
Vi börjar med enkelkärnig prestanda och N1X presterar riktigt bra. Den är snabbare än AMD:s Zen 5-kretsar och i nivå med Intels senaste Panther Lake-kretsar. Qualcomms nya X2-kretsar är lite snabbare och Apple ligger uppenbarligen på en helt annan nivå när det gäller enkelkärnig prestanda.
Vid enkelkärniga arbetsbelastningar förbrukar N1X-processorkärnan ungefär 9 watt, med en total systemförbrukning på ~30 watt. Energieffektiviteten är god och ligger bara något efter ett Panther Lake Core Ultra X-chip i Asus Zenbook Duo, samtidigt som den är bättre än hos samtliga AMD-konkurrenter. Snapdragon X2-chip och Apple M5-chip är dock överlägsna här.
| Power Consumption / Cinebench 2024 Single Power Efficiency - external Monitor | |
| Apple M5 Pro 18-Core | |
| Apple M5 Max | |
| Apple M4 Max 16-Core | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite Extreme X2E-94-100 | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite X2E-88-100 | |
| Intel Core Ultra X9 388H | |
| Nvidia RTX Spark N1x 675 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| AMD Ryzen AI Max PRO 390 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| Intel Core Ultra 9 386H | |
* ... mindre är bättre
Flerkärnig prestanda & effektivitet
Flerkärnsprestandan är mycket bra och RTX Spark N1X kan hålla jämna steg med de snabbaste AMD Strix Halo-systemen. Intels Panther Lake besegras enkelt, liksom de flesta Snapdragon X2 Elite-chip. Endast den sällsynta Snapdragon X2 Elite Extreme är något snabbare. Jämfört med Apples processorer kan N1X precis slå det senaste M6-chippet, men hamnar efter M4/M5 Pro & Max-modellerna.
N1X förbrukar upp till 85 watt och stabiliserar sig sedan på 70 watt i prestandaläget på Asus ProArt P16. Flerkärnseffektiviteten ligger ungefär i nivå med Strix Halo-systemen. Intels Panther Lake-system är bättre (men är också mycket långsammare), och den andra generationens Snapdragon-processorer är också effektivare, precis som Apples M4/M5-kretsar. Vi kommer snart att lägga till effektivitetsdata för de långsammare strömlägena på ProArt P16.
| Power Consumption / Cinebench 2024 Multi Power Efficiency - external Monitor | |
| Apple M6 | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite X2E-88-100 | |
| Apple M5 Pro 18-Core | |
| Apple M4 Max 16-Core | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite Extreme X2E-94-100 | |
| Apple M5 Max | |
| Apple M4 Pro 14-Core | |
| Intel Core Ultra X9 388H | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| Nvidia RTX Spark N1x 675 | |
| AMD Ryzen AI Max PRO 390 | |
| Intel Core Ultra 9 386H | |
* ... mindre är bättre
GPU-prestanda
Som vi nämnde tidigare är Blackwell-GPU:n i princip samma som den du får i GeForce-kort för konsumenter. Tänk på att vissa benchmarktester som Time Spy måste emuleras, vilket påverkar prestandan. Vi begränsade därför vårt urval av benchmarktester till tester som körs direkt på ARM, som 3DMark Steel Nomad. Här är GPU-prestandan jämförbar med kraftfulla versioner av Nvidia GeForce RTX 5070 och omkring 50 % högre än hos Radeon 8060S. Intel och Qualcomm kan inte konkurrera i detta avseende. Apples M5 Pro-GPU är också långsammare (-28 %), medan M5 Max-GPU:n är snabbare (+27 %).
Spelprestanda & effektivitet
Spel är förstås en annan viktig aspekt med en Blackwell-GPU och detta är också mycket intressant med tanke på ARM-versionen av Windows. Utifrån våra erfarenheter med Snapdragon-bärbara datorer under de senaste två åren vet vi att vissa titlar inte är kompatibla. Det gäller till exempel titlar som F1 25 eller Battlefield 6, även om vi redan såg en fungerande version av F1 25 på Gamescom, så detta kan snart ändras. Sedan finns det också en prestandaaspekt, eftersom de allra flesta titlar måste emuleras i nuläget. Vi fick möjlighet att testa Marvel Rivals i en ARM-anpassad version och prestandafördelen var ungefär 20 % i 1080p och med betydligt högre 1 %-lägstanivåer (9 jämfört med 29 fps), så detta är en avsevärd skillnad. Vi stötte också på problem med hackande i titlar som Assassin's Creed BlackF Flag eller Shadows. Vi testar fortfarande och uppdaterar den här artikeln snart.
I den här jämförelsen inkluderade vi bara Cyberpunk 2077 samt Baldur's Gate 3 och emuleringen påverkar definitivt prestandan negativt. Jämfört med de syntetiska prestandatesterna tappar N1X mark mot RTX 5070 och ligger till exempel närmare RTX 5060 i Cyberpunk, medan den är konkurrenskraftig i Baldur's Gate 3. Det större minnet är förstås en fördel i krävande spel och vi förväntar oss att det kommer att finnas ARM-anpassade versioner av de flesta kommande titlar. I nuläget är spel definitivt möjligt, särskilt med funktioner som DLSS och Frame Generation, men bärbara datorer med kraftfulla GeForce-GPU:er är (fortfarande) överlägsna för spel.
Vi kontrollerade även energieffektiviteten vid spel, men tänk återigen på att Cyberpunk är x64-versionen (det finns ännu ingen inbyggd ARM-version för Windows, bara för macOS), vilket påverkar prestandan och därmed även energieffektiviteten. Siffrorna är fortfarande bra och N1X är bara något sämre än system med GeForce RTX 5060/5070. Den slår AMD Strix Halo-systemen och även MacBook Pro 16 med M5 Pro.
AI-prestanda
Lokal AI är det stora samtalsämnet hos alla chiptillverkare. Men vad innebär lokal AI och hur kan du använda den? Enkelt uttryckt kan du, om du har gott om minne, ladda ner modeller och köra dem lokalt på din dator utan att använda molntjänster och naturligtvis utan att betala för dem. Det finns förstås olika modeller och vad du gör kommer att skilja sig helt från användare till användare. När du väl har en modell igång kan du i princip använda den som en chattbot på samma sätt som ChatGPT eller Gemini, men agenter tar AI-arbetsuppgifter ett steg längre. Vi använde Hermes för att till exempel skapa presentationsbilder till vår videorecension av RTX Spark på YouTube, vilket även visas i nästa avsnitt (prestandatester för innehållsskapare). I stället för att bara svara på dina frågor kan agenten hämta information från olika källor och skapa dokument. Agenter kan göra mycket mer och det här är bara ett enkelt exempel, men redan detta tillvägagångssätt förbättrade vårt arbetsflöde.
Det stora problemet med att utvärdera prestandan är att utvecklingen av AI-modeller går snabbt framåt och att det är problematiskt att skapa en databas. Vi försöker också fortfarande hitta de bästa prestandatesterna och just nu använder vi Mlperf 2.0 som huvudsaklig jämförelsegrund. Geekbench AI är däremot inte särskilt lämpligt just nu, eftersom det bara går att köra CPU-testet på RTX Spark N1X. Våra Mlperf-resultat visar en blandad bild, och N1X byter plats med M5 Pro beroende på det enskilda testet. Vi kommer att fortsätta testa AI-prestandan och uppdatera den här artikeln när vi har fler resultat att dela med er.
Geekbench AI: Single Precision CPU 1.7 | Half Precision CPU 1.7 | Quantized CPU 1.7
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B SWE Agent Avg Expected Duration | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B SWE Agent Avg Tools Duration | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B LLM TTFT | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B LLM Tokens/s | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Geekbench AI / Single Precision CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Geekbench AI / Half Precision CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Geekbench AI / Quantized CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
* ... mindre är bättre
PugetBench prestandatester för kreatörer
Vi utförde även några prestandatester för innehållsskapare. I Adobe Photoshop presterar nya N1X bra och är i nivå med AMD:s Strix Halo-SoC, men M5 Pro ligger klart före tack vare den kraftfulla processorn. Det ryktas om en uppdatering för Photoshop som ska dra större nytta av GPU-acceleration, så vi är nyfikna på att se prestandan så snart den släpps. Resultaten i Resolve-testerna är lite av en besvikelse, men med tanke på att testet inte kräver särskilt mycket VRAM och att programvaran trivs med snabba grafikprocessorer och är starkt optimerad för macOS blir resultaten mer begripliga. När du däremot arbetar med mycket RAW-material och snabbt fyller grafikminnet har N1X definitivt övertaget gentemot grafikprocessorer som RTX 5070.
Omdöme - Ett gediget första försök med avancerad hårdvara
Den nya Nvidia RTX Spark N1X är på det hela taget en mycket gedigen satsning och erbjuder en utmärkt lösning för användare som arbetar med AI och skapar innehåll, men också vill spela spel på en och samma mycket eleganta dator. Även om den inte sticker ut inom något enskilt område är helheten mycket tilltalande. CPU-prestandan är mycket god för en första generationens produkt, även om energieffektiviteten definitivt lämnar utrymme för förbättringar. GPU-prestandan är också mycket respektabel och i nivå med GeForce RTX 5070 när det gäller rå prestanda, samtidigt som den har fördelen av mer RAM för krävande spel eller större projekt (exempelvis modellering, bild- och videoredigering). Eftersom den använder ARM-versionen av Windows finns det fortfarande vissa kompatibilitetsproblem (särskilt med spel), men överlag är läget mycket bättre än vid exempelvis lanseringen av den första generationens bärbara Windows-datorer med Snapdragon.
Och oavsett om man gillar upplägget eller inte är RTX Spark för närvarande det enda sättet att få den bästa möjliga Windows-hårdvaran. Alla tillverkare (Microsoft, Asus, Lenovo, Dell, HP och MSI) erbjuder hårdvara i den absoluta premiumklassen med marknadens bästa skärmar. Dessa bärbara datorer är dock dyra, och om man bara vill spela spel är renodlade bärbara speldatorer med GeForce RTX-grafikprocessorer fortfarande överlägsna. RTX Spark kan dock också bli nästa kapitel för speldatorer. Nvidia dominerar ändå marknaden för bärbara datorer, så vem vet, kanske kombinerar de helt enkelt nästa GPU-generation (RTX 6000) med andra generationens ARM-CPU och slutar erbjuda separata grafikprocessorer för bärbara datorer.
Genomskinlighet
Valet av enheter som ska granskas görs av vår redaktion. Testprovet gavs till författaren som ett lån av tillverkaren eller återförsäljaren för denna recension. Långivaren hade inget inflytande på denna recension och inte heller fick tillverkaren en kopia av denna recension innan publiceringen. Det fanns ingen skyldighet att publicera denna recension. Som ett oberoende medieföretag är Notebookcheck inte föremål för auktoritet från tillverkare, återförsäljare eller förlag.
This is how Notebookcheck is testingEvery year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity.















