Slutsats
AMD:s Strix Halo-serie är utformad för att kombinera kraftfulla processorer med särskilt kapabla integrerade grafikkort (iGPU). Medan både Ryzen AI Max+ Pro 395 med Radeon 8060S och Ryzen AI Max Pro 390 med Radeon 8050S imponerade i våra tester, har Ryzen AI Max Pro 380, som recenseras här, betydligt svårare att sticka ut. Dess Radeon 8040S är snabbare än tidigare ledande iGPU:er som Radeon 890M och Intels Arc Graphics 140V, men fördelen är ibland ganska blygsam, särskilt eftersom värmeavgivningen och strömförbrukningen under belastning ofta är märkbart högre.
Testkonfigurationen hämmas dessutom av den knappa minneskapaciteten. De 16 GB DDR5-RAM-minnet går inte att uppgradera, vilket onödigt begränsar systemets potential, särskilt med en iGPU som måste dela på systemminnet.
Bortsett från det gör 14-tumsversionen av ZBook Ultra G1a återigen ett starkt intryck. Bland höjdpunkterna märks det mycket robusta chassit av högsta kvalitet, modern anslutningsbarhet inklusive två Thunderbolt 4-portar samt en livfull OLED-skärm med hög kontrast, en upplösning på 2 880 x 1 800 pixlar, en uppdateringsfrekvens på 120 Hz och stöd för pekfunktion.
För
Emot
Pris och tillgänglighet
Den testade versionen B30FBES finns att köpa hos olika onlineåterförsäljare för cirka 2 000 euro (t.ex. Galaxus). Tillgänglighet, priser och garantivillkor kan variera beroende på region.
Specifikationer
Topp 10...
» Topp 10: Bästa bärbara allround/multimediadatorerna
» Topp 10: Bästa bärbara speldatorerna
» Topp 10: Bärbara budget/kontorsdatorer
» Topp 10: Bästa bärbara kontors/premiumdatorerna
» Topp 10: Bärbara arbetsstationer
» Topp 10: De bästa små/kompakta bärbara datorerna
» Topp 10: Bästa ultrabooks
» Topp 10: Bästa hybriddatorerna
» Topp 10: Bästa surfplattorna
» Topp 10: Marknadens bästa smartphones
Fodral, anslutningsmöjligheter och inmatningsenheter
Med en vikt på cirka 1,6 kg är ZBook Ultra G1a nu en av de tyngre 14-tums bärbara datorerna, men köparen får i gengäld ett mycket stabilt metallchassi som känns riktigt exklusivt. Vi skulle beskriva designen som elegant men ändå diskret. De stabila gångjärnen lämnar heller inget utrymme för kritik.
När det gäller anslutningsmöjligheter erbjuder enheten ett ljuduttag, en HDMI-utgång och ett Kensington-lås, samt totalt fyra USB-portar, varav tre är USB-C-portar som var och en stöder Power Delivery och DisplayPort. Tyvärr finns det ingen kortläsare. Wi-Fi 7-modulen levererar dock stark prestanda. Webbkameran på 5 MP är likaledes imponerande och ger en behagligt skarp bild.
Inmatningsenheterna är också mycket bra. Det vitbakgrundsbelysta tangentbordet ger bra återkoppling, medan den behagliga pekplattan mäter 12,5 x 8 cm och är mer än tillräckligt stor.
| Networking - iperf3 receive Wi-Fi6/7 RT-BE96U | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt av klass Workstation (2150 - 2300, n=2, senaste 2 åren) | |
| Genomsnitt Mediatek Wi-Fi 7 MT7925 Wireless LAN Card (1736 - 2300, n=9) | |
| Aorus Master 16 AM6J | |

Visning
Testkonfigurationen har samma OLED-skärm som toppmodellen, så de flesta resultaten är mycket likartade. Bortsett från den starkt reflekterande ytan och förekomsten av skärmflimmer, vilket kan påverka känsliga användare, erbjuder OLED här nästan enbart fördelar.
Förutom den utmärkta svärta och kontrastförhållandet samt de snabba svarstiderna har skärmen också ett mycket brett färgomfång, där till och med AdobeRGB täcks nästan helt. Ljusstyrkan ligger i genomsnitt strax under 400 cd/m², vilket varken är dåligt eller särskilt imponerande. På den positiva sidan är färgäktheten redan utmärkt utan kalibrering.
| |||||||||||||||||||||||||
Distribution av ljusstyrkan: 98 %
Mitt på batteriet: 397 cd/m²
Kontrast: ∞:1 (Svärta: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 1.88 | ∀{0.5-29.43 Ø4.7}
ΔE Greyscale Calman: 1.4 | ∀{0.09-98 Ø4.95}
97.1% AdobeRGB 1998 (Argyll 3D)
100% sRGB (Argyll 3D)
99.8% Display P3 (Argyll 3D)
Gamma: 2.203
CCT: 6509 K
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES SDC41B3, OLED, 2880x1800, 14", 120 Hz | HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET LGD07A1, IPS LED, 1920x1200, 14", 60 Hz | HP ZBook Ultra G1a 14 Samsung SDC41B3, OLED, 2880x1800, 14", 120 Hz | HP EliteBook X G1a 14 AI LG Philips LGD07A1, IPS, 1920x1200, 14", 60 Hz | HP EliteBook X G1i 14 AI IPS, 1920x1200, 14", 60 Hz | HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Samsung SDC4215, OLED, 2880x1800, 14", 120 Hz | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Display | -23% | -1% | -26% | -19% | -2% | |
| Display P3 Coverage (%) | 99.8 | 65.8 -34% | 99.7 0% | 62.6 -37% | 69.9 -30% | 99.9 0% |
| sRGB Coverage (%) | 100 | 97.4 -3% | 100 0% | 93.2 -7% | 98.4 -2% | 100 0% |
| AdobeRGB 1998 Coverage (%) | 97.1 | 67.1 -31% | 95.6 -2% | 64 -34% | 71.6 -26% | 92.3 -5% |
| Response Times | -5673% | -44% | -6338% | -5134% | 1% | |
| Response Time Grey 50% / Grey 80% * (ms) | 0.66 ? | 52 ? -7779% | 0.94 ? -42% | 55.8 ? -8355% | 42.3 ? -6309% | 0.58 ? 12% |
| Response Time Black / White * (ms) | 0.69 ? | 25.3 ? -3567% | 1.01 ? -46% | 30.5 ? -4320% | 28 ? -3958% | 0.87 ? -26% |
| PWM Frequency (Hz) | 476 | 492.6 | 927.13 ? | |||
| PWM Amplitude * (%) | 30 | 43 -43% | 25 17% | |||
| Screen | -60% | -12% | -124% | -28% | 2% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 397 | 406 2% | 384.7 -3% | 442.8 12% | 487.5 23% | 446 12% |
| Brightness (cd/m²) | 396 | 379 -4% | 387 -2% | 412 4% | 469 18% | 447 13% |
| Brightness Distribution (%) | 98 | 89 -9% | 99 1% | 87 -11% | 91 -7% | 99 1% |
| Black Level * (cd/m²) | 0.28 | 0.22 | 0.26 | |||
| Colorchecker dE 2000 * | 1.88 | 3.3 -76% | 3.36 -79% | 5.92 -215% | 2.37 -26% | 1.76 6% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 5.57 | 6.4 -15% | 6.45 -16% | 10.46 -88% | 5.77 -4% | 3.29 41% |
| Greyscale dE 2000 * | 1.4 | 5 -257% | 1 29% | 7.6 -443% | 3.8 -171% | 2.3 -64% |
| Gamma | 2.203 100% | 2.33 94% | 2.26 97% | 2.22 99% | 2.14 103% | 2.25 98% |
| CCT | 6509 100% | 6163 105% | 6380 102% | 6728 97% | 6540 99% | 6470 100% |
| Contrast (:1) | 1450 | 2013 | 1875 | |||
| Colorchecker dE 2000 calibrated * | 1.1 | 0.65 | 1.31 | 0.86 | 1.18 | |
| Totalt genomsnitt (program/inställningar) | -1919% /
-1070% | -19% /
-17% | -2163% /
-1227% | -1727% /
-954% | 0% /
1% |
* ... mindre är bättre
Visa svarstider
| ↔ Svarstid svart till vitt | ||
|---|---|---|
| 0.69 ms ... stiga ↗ och falla ↘ kombinerat | ↗ 0.37 ms stiga | |
| ↘ 0.32 ms hösten | ||
| Skärmen visar väldigt snabba svarsfrekvenser i våra tester och borde vara mycket väl lämpad för fartfyllt spel. I jämförelse sträcker sig alla testade enheter från 0.1 (minst) till 240 (maximalt) ms. » 2 % av alla enheter är bättre. Det betyder att den uppmätta svarstiden är bättre än genomsnittet av alla testade enheter (19.7 ms). | ||
| ↔ Svarstid 50 % grått till 80 % grått | ||
| 0.66 ms ... stiga ↗ och falla ↘ kombinerat | ↗ 0.33 ms stiga | |
| ↘ 0.33 ms hösten | ||
| Skärmen visar väldigt snabba svarsfrekvenser i våra tester och borde vara mycket väl lämpad för fartfyllt spel. I jämförelse sträcker sig alla testade enheter från 0.13 (minst) till 636 (maximalt) ms. » 2 % av alla enheter är bättre. Det betyder att den uppmätta svarstiden är bättre än genomsnittet av alla testade enheter (30.8 ms). | ||
Skärmflimmer / PWM (Puls-Width Modulation)
| Skärmflimmer / PWM upptäckt | 476 Hz Amplitude: 30 % | ||
Displayens bakgrundsbelysning flimrar vid 476 Hz (i värsta fall, t.ex. med PWM) . Frekvensen för 476 Hz är relativt hög, så de flesta användare som är känsliga för PWM bör inte märka något flimmer. Det finns dock rapporter om att vissa användare fortfarande är känsliga för PWM vid 500 Hz och högre, så var uppmärksam. Som jämförelse: 52 % av alla testade enheter använder inte PWM för att dämpa skärmen. Om PWM upptäcktes mättes ett medelvärde av 7667 (minst: 5 - maximum: 343500) Hz. | |||
Prestanda
När det gäller prestanda skulle vi placera testkonfigurationen i mellanklassen. HP marknadsför tydligt den 14-tumsmodellen som en mobil arbetsstation, vilket också stämmer överens med den kategori vi använder för vår utvärdering.
Testförhållanden
| Läge | Smart Sense |
| Hög prestanda Cyberpunk 2077 Ljudnivå | |
| 43 dB(A) | |
| 46 dB(A) | |
| Cyberpunk 2077 Bildfrekvens (FHD/Ultra) | |
| 31,3 fps | |
| 33,2 fps | |
| CPU PL1 | |
| 60 W | |
| 70 W | |
| CPU PL2 | |
| 71 W | |
| 81 W | |
| Cinebench R15 Multi Score | |
| 2103 poäng | |
| 2177 poäng |
Processorns prestanda
Medan Max+ Pro 395 har 16 kärnor och 32 trådar och Max Pro 390 har 12 kärnor och 24 trådar, måste Max Pro 380 nöja sig med sex kärnor och 12 trådar. Föga förvånande hamnar chipet långt efter sina syskon i vår CPU-testserie.
Sammantaget placerar sig Max Pro 380 mitt emellan den långsammare Core Ultra 7 268V och den snabbare Ryzen AI 9 HX Pro 375. Intels Core Ultra X9 388H är också snabbare. Åtminstone var resultaten mycket jämna under hela Cinebench-testet.
Cinebench R15 Multi Endurance Test
* ... mindre är bättre
AIDA64: FP32 Ray-Trace | FPU Julia | CPU SHA3 | CPU Queen | FPU SinJulia | FPU Mandel | CPU AES | CPU ZLib | FP64 Ray-Trace | CPU PhotoWorxx | CPU CheckMate
| Performance rating | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 -1! | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET -1! | |
| Genomsnitt av klass Workstation | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI -1! | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES -1! | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 -1! | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 -1! | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI -1! | |
| AIDA64 / FP32 Ray-Trace | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (16730 - 61611, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / FPU Julia | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (89740 - 186971, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / CPU SHA3 | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (3590 - 8975, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / CPU Queen | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (60778 - 144411, n=21, senaste 2 åren) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / FPU SinJulia | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (8165 - 29343, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / FPU Mandel | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (44497 - 98153, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / CPU AES | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (72108 - 187841, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / CPU ZLib | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (917 - 2148, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / FP64 Ray-Trace | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (8545 - 32891, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / CPU PhotoWorxx | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (37482 - 93684, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| AIDA64 / CPU CheckMate | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (7502 - 7823, n=2, senaste 2 åren) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
System- och lagringsprestanda
När det gäller systemprestanda hamnar 14-tumsmodellen ungefär i mitten av jämförelsefältet, medan RAM-minnet presterar ganska dåligt, precis som förväntat. Den installerade Samsung SSD-enheten på 512 GB levererar däremot en typisk prestanda och ligger i stort sett i linje med de flesta av sina konkurrenter.
PCMark 10: Score | Essentials | Productivity | Digital Content Creation
CrossMark: Overall | Productivity | Creativity | Responsiveness
WebXPRT 3: Overall
WebXPRT 4: Overall
Mozilla Kraken 1.1: Total
| Performance rating | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| Genomsnitt av klass Workstation | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| PCMark 10 / Score | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| Genomsnitt av klass Workstation (6563 - 10409, n=19, senaste 2 åren) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| PCMark 10 / Essentials | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| Genomsnitt av klass Workstation (9622 - 11157, n=19, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| PCMark 10 / Productivity | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| Genomsnitt av klass Workstation (8789 - 20616, n=19, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| PCMark 10 / Digital Content Creation | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| Genomsnitt av klass Workstation (8108 - 15631, n=19, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| CrossMark / Overall | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| Genomsnitt av klass Workstation (1307 - 2267, n=22, senaste 2 åren) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| CrossMark / Productivity | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| Genomsnitt av klass Workstation (1130 - 2122, n=22, senaste 2 åren) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| CrossMark / Creativity | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| Genomsnitt av klass Workstation (1657 - 2725, n=22, senaste 2 åren) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| CrossMark / Responsiveness | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| Genomsnitt av klass Workstation (993 - 2096, n=22, senaste 2 åren) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| WebXPRT 3 / Overall | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| Genomsnitt av klass Workstation (260 - 360, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| WebXPRT 4 / Overall | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| Genomsnitt av klass Workstation (189.2 - 326, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| Mozilla Kraken 1.1 / Total | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| Genomsnitt av klass Workstation (411 - 538, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
* ... mindre är bättre
| PCMark 10 Score | 7924 poäng | |
Hjälp | ||
| AIDA64 / Memory Copy | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| Genomsnitt av klass Workstation (56003 - 164795, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| AIDA64 / Memory Read | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| Genomsnitt av klass Workstation (55795 - 121563, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| AIDA64 / Memory Write | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| Genomsnitt av klass Workstation (55663 - 214520, n=23, senaste 2 åren) | |
| AIDA64 / Memory Latency | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Genomsnitt AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| Genomsnitt av klass Workstation (84.5 - 165.2, n=23, senaste 2 åren) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
* ... mindre är bättre
* ... mindre är bättre
Kontinuerlig läshastighet: DiskSpd Read Loop, ködjup 8
GPU och spelprestanda
Som standard konfigurerar HP de 16 GB systemminnet så att endast 4 GB är tillgängliga för Radeon 8040S. Numera skulle minst dubbelt så mycket vara att föredra, även om en uppdelning av minnet på 8 GB till iGPU:n och 8 GB till resten av systemet skulle belasta den totala prestandan alltför mycket. Även med den befintliga fördelningen på 4 + 12 GB känns systemet inte alltid särskilt responsivt vid daglig användning av Windows. HP skulle därför ha gjort klokt i att utrusta denna konfiguration med 32 GB RAM redan från början, något som rimligen kunde förväntas med tanke på den bärbara datorns relativt höga pris, oavsett aktuella minneskostnader.
I denna konfiguration är prestandan hos Radeon 8040S endast måttligt övertygande. Både i syntetiska tester och spelbenchmarks är Radeon 8050S och Radeon 8060S vanligtvis betydligt snabbare. Chippet har också ofta svårt att hävda sig mot Intels Arc B390, även om skillnaden här är betydligt mindre.
Äldre och/eller mindre krävande titlar som Dota 2 körs ofta smidigt även med höga eller maximala inställningar, men aktuella eller mer krävande spel kräver regelbundet att man sänker upplösningen till 1 920 x 1 080 pixlar och använder lägsta till låga detaljinställningar. I extrema fall, såsom Death Stranding 2 och 007 First Light, krävs till och med FSR för att uppnå jämna bildhastigheter.
| 3DMark 06 Standard Score | 47073 poäng | |
| 3DMark Vantage P Result | 51094 poäng | |
| 3DMark 11 Performance | 17208 poäng | |
| 3DMark Cloud Gate Standard Score | 39381 poäng | |
| 3DMark Fire Strike Score | 10931 poäng | |
| 3DMark Time Spy Score | 4313 poäng | |
Hjälp | ||
| låg | med. | hög | ultra | |
|---|---|---|---|---|
| Dota 2 Reborn (2015) | 141.2 | 111.2 | 107.6 | 93.1 |
| X-Plane 11.11 (2018) | 63 | 53.9 | 45 | |
| Baldur's Gate 3 (2023) | 52.9 | 43 | 34.1 | 33.8 |
| Cyberpunk 2077 (2023) | 60.6 | 46 | 36 | 33.2 |
| Anno 117: Pax Romana (2025) | 41.3 | 29.5 | 21 | 9.5 |
| Call of Duty Black Ops 7 (2025) | 69 | 61 | 46 | |
| Resident Evil Requiem (2026) | 52.7 | 30.6 | 30.3 | 0 () |
| Death Stranding 2 (2026) | 30 | 25.4 | 22.3 | 16.3 |
| Crimson Desert (2026) | 37.6 | 21.7 | 19.2 | 15.8 |
| Pragmata (2026) | 51 | 34 | 19.8 | |
| 007 First Light (2026) | 30.3 | 27 | 24.1 | 20.1 |
| Assassin's Creed Black Flag Resynced (2026) | 36 | 28 | 24 | 13 |
Cyberpunk 2077 – FPS-diagram för Ultra-inställningarna
Utsläpp och energi
Bullerutsläpp
ZBook Ultra G1a är i allmänhet ganska tyst i viloläge, och fläktarna stängs ibland av helt, men systemet kan bli tydligt hörbart under belastning och nå upp till 48 dB(A).
Ljudnivå
| Låg belastning |
| 24 / 25 / 26 dB(A) |
| Hög belastning |
| 42 / 48 dB(A) |
![]() | ||
30 dB tyst 40 dB(A) hörbar 50 dB(A) högt ljud |
||
min: | ||
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES Ryzen AI Max PRO 380, Radeon 8040S | HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET Ryzen AI Max PRO 390, Radeon 8050S | HP ZBook Ultra G1a 14 Ryzen AI Max+ PRO 395, Radeon 8060S | HP EliteBook X G1a 14 AI Ryzen AI 9 HX PRO 375, Radeon 890M | HP EliteBook X G1i 14 AI Core Ultra 7 268V, Arc 140V | HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Ultra X9 388H, Arc B390 Panther Lake iGPU | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Noise | 1% | -1% | 10% | -1% | 5% | |
| av / miljö * (dB) | 24 | 24.6 -3% | 23.9 -0% | 24 -0% | 28.2 -18% | 23.3 3% |
| Idle Minimum * (dB) | 24 | 24.6 -3% | 23.9 -0% | 24.4 -2% | 28.4 -18% | 23.3 3% |
| Idle Average * (dB) | 25 | 24.6 2% | 23.9 4% | 24.4 2% | 28.4 -14% | 23.3 7% |
| Idle Maximum * (dB) | 26 | 24.6 5% | 26.8 -3% | 24.5 6% | 28.8 -11% | 23.3 10% |
| Load Average * (dB) | 42 | 40.7 3% | 42.2 -0% | 25.4 40% | 33.5 20% | 42.9 -2% |
| Cyberpunk 2077 ultra * (dB) | 46 | 45.4 1% | 49.1 -7% | 39.3 15% | 39.1 15% | 44.4 3% |
| Load Maximum * (dB) | 48 | 45.4 5% | 49.2 -3% | 43.1 10% | 40.4 16% | 44.1 8% |
* ... mindre är bättre
Temperatur
(-) Den maximala temperaturen på ovansidan är 50 °C / 122 F, jämfört med genomsnittet av 38.2 °C / 101 F , allt från 22.2 till 69.8 °C för klassen Workstation.
(-) Botten värms upp till maximalt 51 °C / 124 F, jämfört med genomsnittet av 41.1 °C / 106 F
(±) Handledsstöden och pekplattan kan bli väldigt varma vid beröring med maximalt 37 °C / 98.6 F.
(-) Medeltemperaturen för handledsstödsområdet på liknande enheter var 27.8 °C / 82 F (-9.2 °C / -16.6 F).
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES Ryzen AI Max PRO 380, Radeon 8040S | HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET Ryzen AI Max PRO 390, Radeon 8050S | HP ZBook Ultra G1a 14 Ryzen AI Max+ PRO 395, Radeon 8060S | HP EliteBook X G1a 14 AI Ryzen AI 9 HX PRO 375, Radeon 890M | HP EliteBook X G1i 14 AI Core Ultra 7 268V, Arc 140V | HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Ultra X9 388H, Arc B390 Panther Lake iGPU | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heat | 18% | 23% | 31% | 33% | 17% | |
| Maximum Upper Side * (°C) | 50 | 43 14% | 41.4 17% | 36 28% | 35 30% | 40.2 20% |
| Maximum Bottom * (°C) | 51 | 40.4 21% | 36.6 28% | 34.2 33% | 33.4 35% | 44.2 13% |
| Idle Upper Side * (°C) | 31.2 | 34 | 25 | 23.8 | 22.8 | |
| Idle Bottom * (°C) | 32.5 | 33.6 | 25.6 | 24.2 | 23.4 |
* ... mindre är bättre
Talare
ZBook Ultra G1a imponerar med ett förvånansvärt bra ljud för att vara en 14-tums bärbar dator. Endast basen kunde vara lite kraftfullare.
HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES ljudanalys
(+) | högtalare kan spela relativt högt (87 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | reducerad bas - i genomsnitt 10.2% lägre än medianen
(±) | linjäriteten för basen är genomsnittlig (13.5% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(±) | högre mellan - i genomsnitt 5.8% högre än median
(+) | mids är linjära (3.9% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(+) | balanserade toppar - endast 4.3% från medianen
(+) | toppar är linjära (5.2% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(+) | det totala ljudet är linjärt (11.9% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 17% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 5% liknande, 78% sämre
» Den bästa hade ett delta på 7%, genomsnittet var 17%, sämst var 35%
Jämfört med alla testade enheter
» 9% av alla testade enheter var bättre, 3% liknande, 88% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 23%, sämst var 136%
HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET ljudanalys
(+) | högtalare kan spela relativt högt (85.3 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | reducerad bas - i genomsnitt 11.2% lägre än medianen
(±) | linjäriteten för basen är genomsnittlig (11.5% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(±) | högre mellan - i genomsnitt 5.7% högre än median
(+) | mids är linjära (5.6% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(+) | balanserade toppar - endast 3.3% från medianen
(+) | toppar är linjära (5.6% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(+) | det totala ljudet är linjärt (11.5% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 14% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 4% liknande, 82% sämre
» Den bästa hade ett delta på 7%, genomsnittet var 17%, sämst var 35%
Jämfört med alla testade enheter
» 8% av alla testade enheter var bättre, 2% liknande, 90% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 23%, sämst var 136%
HP ZBook Ultra G1a 14 ljudanalys
(+) | högtalare kan spela relativt högt (88.7 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | reducerad bas - i genomsnitt 11.8% lägre än medianen
(±) | linjäriteten för basen är genomsnittlig (11% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(+) | balanserad mellan - endast 4.5% från medianen
(+) | mids är linjära (3.4% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(+) | balanserade toppar - endast 3.4% från medianen
(+) | toppar är linjära (4.3% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(+) | det totala ljudet är linjärt (10.4% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 6% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 6% liknande, 88% sämre
» Den bästa hade ett delta på 7%, genomsnittet var 17%, sämst var 35%
Jämfört med alla testade enheter
» 5% av alla testade enheter var bättre, 1% liknande, 93% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 23%, sämst var 136%
HP EliteBook X G1a 14 AI ljudanalys
(+) | högtalare kan spela relativt högt (89.1 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | reducerad bas - i genomsnitt 12.5% lägre än medianen
(±) | linjäriteten för basen är genomsnittlig (10.8% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(±) | högre mellan - i genomsnitt 6% högre än median
(+) | mids är linjära (3.9% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(+) | balanserade toppar - endast 3.3% från medianen
(+) | toppar är linjära (5.1% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(+) | det totala ljudet är linjärt (11.5% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 3% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 2% liknande, 95% sämre
» Den bästa hade ett delta på 7%, genomsnittet var 21%, sämst var 53%
Jämfört med alla testade enheter
» 8% av alla testade enheter var bättre, 2% liknande, 90% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 23%, sämst var 136%
HP EliteBook X G1i 14 AI ljudanalys
(+) | högtalare kan spela relativt högt (90.3 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | reducerad bas - i genomsnitt 11% lägre än medianen
(±) | linjäriteten för basen är genomsnittlig (12.1% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(+) | balanserad mellan - endast 3.9% från medianen
(±) | linjäriteten för mids är genomsnittlig (8.9% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(+) | balanserade toppar - endast 4% från medianen
(+) | toppar är linjära (6.5% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(+) | det totala ljudet är linjärt (12% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 15% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 4% liknande, 81% sämre
» Den bästa hade ett delta på 5%, genomsnittet var 18%, sämst var 53%
Jämfört med alla testade enheter
» 9% av alla testade enheter var bättre, 2% liknande, 88% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 23%, sämst var 136%
HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 ljudanalys
(+) | högtalare kan spela relativt högt (85.3 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | reducerad bas - i genomsnitt 10% lägre än medianen
(±) | linjäriteten för basen är genomsnittlig (11.6% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(+) | balanserad mellan - endast 2.6% från medianen
(+) | mids är linjära (4% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(+) | balanserade toppar - endast 1.3% från medianen
(+) | toppar är linjära (2.6% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(+) | det totala ljudet är linjärt (7.3% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 1% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 1% liknande, 98% sämre
» Den bästa hade ett delta på 5%, genomsnittet var 18%, sämst var 53%
Jämfört med alla testade enheter
» 1% av alla testade enheter var bättre, 0% liknande, 99% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 23%, sämst var 136%
Strömförbrukning och batteritid
Med en genomsnittlig strömförbrukning i viloläge på cirka 7 watt ligger testkonfigurationen i linje med förväntningarna och visar sig vara ganska ekonomisk. Under belastning mätte vi maximalt 126 watt, vilket inte utgör något problem för den medföljande 140-wattsnätadaptern. De Intel-baserade systemen är dock mer återhållsamma i detta avseende.
I vårt Wi-Fi-test med nedjusterad skärmljusstyrka höll batteriet i knappt 9 timmar. Detta är ett hyfsat resultat, även om många av konkurrenterna klarar längre drifttider.
| Av/Standby | |
| Låg belastning | |
| Hög belastning |
|
Förklaring:
min: | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES Ryzen AI Max PRO 380, Radeon 8040S | HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET Ryzen AI Max PRO 390, Radeon 8050S | HP ZBook Ultra G1a 14 Ryzen AI Max+ PRO 395, Radeon 8060S | HP EliteBook X G1a 14 AI Ryzen AI 9 HX PRO 375, Radeon 890M | HP EliteBook X G1i 14 AI Core Ultra 7 268V, Arc 140V | HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Ultra X9 388H, Arc B390 Panther Lake iGPU | Genomsnitt av klass Workstation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Consumption | 11% | -6% | 9% | 52% | 47% | -42% | |
| Idle Minimum * (Watt) | 6.2 | 4.5 27% | 6.9 -11% | 6.5 -5% | 2.5 60% | 2.5 60% | 8.89 ? -43% |
| Idle Average * (Watt) | 7.3 | 7.5 -3% | 7.7 -5% | 8.7 -19% | 5.4 26% | 5.1 30% | 13.3 ? -82% |
| Idle Maximum * (Watt) | 12.8 | 8.3 35% | 14.7 -15% | 10.3 20% | 5.8 55% | 5.8 55% | 17.4 ? -36% |
| Load Average * (Watt) | 82 | 80.7 2% | 83.3 -2% | 75.7 8% | 36.9 55% | 49.8 39% | 93.7 ? -14% |
| Cyberpunk 2077 ultra * (Watt) | 110 | 106.5 3% | 110.9 -1% | 76.2 31% | 48.5 56% | 55 50% | |
| Load Maximum * (Watt) | 126 | 125.1 1% | 126.3 -0% | 100.7 20% | 54.6 57% | 68 46% | 172.5 ? -37% |
| Cyberpunk 2077 ultra external monitor * (Watt) | 104.1 | 110.5 | 73.1 | 44.9 | 55.1 |
* ... mindre är bättre
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES Ryzen AI Max PRO 380, Radeon 8040S, 74.5 Wh | HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET Ryzen AI Max PRO 390, Radeon 8050S, 74.5 Wh | HP ZBook Ultra G1a 14 Ryzen AI Max+ PRO 395, Radeon 8060S, 74.5 Wh | HP EliteBook X G1a 14 AI Ryzen AI 9 HX PRO 375, Radeon 890M, 74.5 Wh | HP EliteBook X G1i 14 AI Core Ultra 7 268V, Arc 140V, 68 Wh | HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Ultra X9 388H, Arc B390 Panther Lake iGPU, 70 Wh | Genomsnitt av klass Workstation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Batteridrifttid | 15% | -23% | 56% | 103% | 38% | -2% | |
| WiFi v1.3 (h) | 9.1 | 10.5 15% | 7 -23% | 14.2 56% | 18.5 103% | 12.6 38% | 8.91 ? -2% |
| Load (h) | 1.2 | 1.358 ? | |||||
| Reader / Idle (h) | 21.2 | 26.1 ? |
Notebookchecks sammanfattande betyg
På grund av den magra minneskonfigurationen och den ganska undermåliga prestandan hos Radeon 8040S är det svårt att rekommendera den modell som testats här. Den som fortfarande är intresserad av den i övrigt gedigna ZBook Ultra G1a 14 gör bäst i att välja den kraftfullare versionen med Radeon 8050S, som i vissa fall knappt kostar mer.
HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES
- 08/21/2026 v8
Florian Glaser
Översikt över möjliga alternativ
Bild | Modell / recensioner | Pris | Vikt | Höjd | Skärm |
|---|---|---|---|---|---|
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES AMD Ryzen AI Max PRO 380 ⎘ AMD Radeon 8040S ⎘ 16 GB Minne, 512 GB SSD | Amazon: 1. $1,999.99 HP ZBook Ultra G1a, 14" Touc... 2. $2,099.99 HP ZBook Ultra G1a, 14" FHD+... 3. $2,077.77 HP ZBook Ultra G1a 14" Mobil... Listpris: 2000 EUR | 1.6 kg | 18.5 mm | 14.00" 2880x1800 243 PPI OLED | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET AMD Ryzen AI Max PRO 390 ⎘ AMD Radeon 8050S ⎘ 32 GB Minne, 1024 GB SSD | Amazon: Listpris: 2545 Euro | 1.6 kg | 19 mm | 14.00" 1920x1200 162 PPI IPS LED | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 AMD Ryzen AI Max+ PRO 395 ⎘ AMD Radeon 8060S ⎘ 128 GB Minne, 2048 GB SSD | Amazon: Listpris: 4000 USD | 1.6 kg | 18.5 mm | 14.00" 2880x1800 243 PPI OLED | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI AMD Ryzen AI 9 HX PRO 375 ⎘ AMD Radeon 890M ⎘ 32 GB Minne, 1024 GB SSD | Amazon: Listpris: 2200 USD | 1.5 kg | 13.2 mm | 14.00" 1920x1200 162 PPI IPS | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI Intel Core Ultra 7 268V ⎘ Intel Arc Graphics 140V ⎘ 32 GB Minne, 512 GB SSD | Amazon: Listpris: 3300 USD | 1.2 kg | 15 mm | 14.00" 1920x1200 162 PPI IPS | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Intel Core Ultra X9 388H ⎘ Intel Arc B390 12 Xe3 Panther Lake iGPU ⎘ 32 GB Minne | Amazon: Listpris: 2800 USD | 1.3 kg | 10.7 mm | 14.00" 2880x1800 243 PPI OLED |
Genomskinlighet
Valet av enheter som ska granskas görs av vår redaktion. Testprovet gavs till författaren som ett lån av tillverkaren eller återförsäljaren för denna recension. Långivaren hade inget inflytande på denna recension och inte heller fick tillverkaren en kopia av denna recension innan publiceringen. Det fanns ingen skyldighet att publicera denna recension. Som ett oberoende medieföretag är Notebookcheck inte föremål för auktoritet från tillverkare, återförsäljare eller förlag.
This is how Notebookcheck is testingEvery year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity.







































