Notebookcheck Logo
Recension av Xiaomi Poco X8

Recension av smartphonen Xiaomi Poco X8 – förmodligen det bästa mobilköpet 2026 när det gäller batteritid och skärm

Bra och prisvärd?

Med Poco X8 levererar Xiaomi återigen ett prisvärt mellanklassalternativ som imponerar med en ljusstark 120Hz AMOLED-skärm, ett stort batteri och snabbladdning. Men på andra håll märks besparingarna – och konkurrenterna står inte stilla...
Florian Schmitt, 👁 Florian Schmitt (översatt av DeepL / Ninh Duy) Publicerad 🇺🇸 🇳🇱 ...
5G Android ARM Review Snippet Smartphone

Omdöme om Xiaomi Poco X8

Poco X8 lämnar ett ganska blandat intryck i vårt test: Tack vare sin höga tålighet, inklusive IP69K-certifiering, många certifieringar från TÜV och SGS samt fantastisk batteritid positionerar sig 2026-modellen tydligt som en stilren följeslagare för utomhusbruk. Tillsammans med den mycket ljusstarka AMOLED-skärmen har Xiaomi-telefonen flera starka försäljningsargument – men när det gäller prestandan måste man acceptera kompromisser.

Xiaomi har också behövt spara in på huvudkameran: Bildkvaliteten är dålig, särskilt i svagt ljus.

Långvarigt uppdateringsstöd är däremot fortfarande ingen självklarhet i hela mellanklasssegmentet. Här imponerar Xiaomi och erbjuder dessutom ett bra urval av mobilfrekvensband för internationell användning.

Den omfattande användningen av plast i höljet är en smaksak, och den begränsade prestandan och det långsamma internet kan också vara ett problem jämfört med konkurrenterna.

Ytterligare en anmärkning: Xiaomi Poco X8 är mycket lik Redmi Note 17 Pro 5G, men erbjuder andra lagringskonfigurationer med mer RAM. Den saknar också vidvinkelkamera och eSIM-stöd. Å andra sidan är vårt testexemplar betydligt billigare än Redmi-telefonen.

För

+ ljusstark AMOLED-skärm med 120 Hz
+ mycket lång batteritid
+ 67-watts snabbladdning
+ tålig med IP69K-skydd
+ sex års säkerhetsuppdateringar
+ överkomligt pris

Emot

- dålig prestanda
- dålig kamerakvalitet i svagt ljus
- ingen ultravidvinkelkamera
- långsamt Wi-Fi och USB
- inget stöd för eSIM eller någon microSD-kortplats
- annonser i operativsystemet
- PWM-flimmer

Pris och tillgänglighet

Xiaomi Poco X8 finns redan tillgänglig för strax under 340 US$.

Amazon Logo
  • $349.99
    XIAOMI Poco X8 PRO 5G Ai (Compatible with Tmobile Mint Tello & Global) (256GB + 8GB) 6.59" 50MP Gamers Phone NFC Dual sim Unlocked Model 2511FPC34G Liberado (Black)
  • $517.99
    XIAOMI Poco X8 PRO MAX 5G Ai (Compatible with Tmobile Mint Tello & Global) (512GB + 12GB) 6.83" 50MP Gamers Phone NFC Dual sim Unlocked Model 2602BPC18G Liberado (Black)
  • $384.00
    XIAOMI Poco X8 PRO 5G Ai (Compatible with Tmobile Mint Tello & Global) (256GB + 8GB) 6.59" 50MP Gamers Phone NFC Dual sim Unlocked Model 2511FPC34G Liberado (White)

Specifikationer

Xiaomi Poco X8 (Poco X8 Serie)
Processor
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 8c/8t, 4 x 2.4 GHz ARM Cortex-A78, 4 x 1.9 GHz ARM Cortex-A55, Cortex-A78/A55
Grafikkort
Qualcomm Adreno 710
Minne
8 GB 
Skärm
6.83 tum 19.4:9, 2772 x 1280 pixlar 447 PPI, AMOLED, glansig: ja, 120 Hz
Hårddisk
256 GB UFS 3.1 Flash, 256 GB 
, 213 GB ledigt
Anslutningar
1 USB 2.0, 1 Infraröd, 1 Fingeravtrycksläsare, NFC, Ljusstyrka sensor, Sensorer: compass, light, proximity, gyroscope
Nätverk
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 5.1, 2G (850/​900/​1800/​1900), 3G (B1/​B2/​B4/​B5/​B8), 4G (B1/​B2/​B3/​B4/​B5/​B7/​B8/​B18/​B19/​B20/​B26/​B28/​B38/​B40/​B41/​B42/​B48/​B66/​B71), 5G (n1/​n2/​n3/​n5/​n7/​n8/​n20/​n26/​n28/​n38/​n40/​n41/​n48/​n66/​n71/​n77/​n78) , Dual SIM, LTE, 5G, GPS
Storlek
höjd x bredd x djup (i mm) 8.6 x 163.5 x 78.3
Batteri
8340 mAh Litiumjon, 67 Watt charging, 22.5 Watt wired reverse charging
Laddar
snabbladdning / Quickcharge
Operativsystem
Android 16
Kamera
Primär kamera: 50 MPix f/​1.8, phase shift AF, OIS, Dual LED flash, Videos @1080p/​30fps (camera 1); 2.0MP, depth sensor (camera 2)
Sekundär kamera: 16 MPix f/​2.4, Videos @1080p/​30fps
Övrigt
Högtalare: stereo speakers (hybrid), USB-C cable, SIM tool, bumper, 12 Månader Garanti, IP68/​IP69K certified, , fläktlös, vattentät
Vikt
223 g
Pris
320 Kr
Obs: Tillverkaren kan använda komponenter från olika leverantörer inklusive bildskärmspaneler, enheter eller minnesstickor med liknande specifikationer.

 

Hölje – Gott om plast på den robusta Xiaomi-telefonen

Poco-telefonen har en ganska klassisk design med rundade hörn. Den vita baksidan på vårt testexemplar har olika texturer under ett genomskinligt plastskikt med synliga skruvar. De andra färgvarianterna i mörkgrått och orange har en något mer diskret tolkning av detta industriella utseende.

Poco X8 är klassad enligt IP68 och IP69K. TÜV SÜD certifierar vattentålighet på upp till två meters djup i 72 timmar, och det finns även en SGS-certifiering som sägs omfatta fall mot granit från upp till tre meters höjd. 

Enligt tillverkaren utsattes även batteriet för extrema förhållanden i laboratoriet – från minus 40 till plus 75 grader Celsius.

Storleksjämförelse

❌
164.4 mm 78.2 mm 8.6 mm 210 g163.5 mm 78.3 mm 8.6 mm 223 g163.45 mm 78.27 mm 8.6 mm 223 g164.2 mm 77.4 mm 7.3 mm 182 g162.33 mm 74.42 mm 8.4 mm 185.5 g148 mm 105 mm 1 mm 1.5 g

Funktioner – Poco-telefon med upp till 12 GB RAM

Telefonen finns med antingen 8 GB eller 12 GB RAM, alltid i kombination med 256 GB UFS 3.1-lagring. Det finns ingen microSD-kortläsare.

Övriga funktioner är vad man kan förvänta sig i den här prisklassen: en elektronisk kompass, NFC, en IR-sändare och USB OTG finns ombord. 

Varken en snabb USB 3-port med trådbunden videoutgång eller WiFi 7 finns tillgängligt. Skärmen kan speglas trådlöst via Miracast. Trådbundna dataöverföringar är ganska långsamma.

Programvara – Långsiktiga uppdateringar för den prisvärda mellanklassmobilen

Android 16 är förinstallerat på enheten. Vid testtillfället är säkerhetsuppdateringarna från augusti 2026 och därmed fortfarande någorlunda aktuella. 

En uppdatering kan förväntas ungefär var tredje månad, enligt Xiaomi Security Center, fram till 2032, vilket innebär sex år från lanseringen. Även fem nya Android-versioner, upp till Android 21, utlovas. 

Tyvärr dyker det ständigt upp annonser i operativsystemet.

Hållbarhet

Xiaomi tillhandahåller inga tillförlitliga siffror om sitt miljöavtryck. Tillverkaren hänvisar endast till sina ESG-åtgärder – plastfria förpackningar, järnvägs- och sjötransporter med lägre CO₂-utsläpp samt ett program för självreparation.

Kommunikation och GNSS – Xiaomi-smartphone utan WiFi 7

Xiaomi erbjuder inte snabbt WiFi med stöd för 6 GHz, utan endast WiFi 5 med en enkel antennkonfiguration. Detta medger endast hastigheter på omkring 350 MBit/s. Vissa konkurrenter i samma prisklass är betydligt snabbare här.

5G stöds, liksom många LTE-frekvenser, så telefonen lämpar sig även väl för användning på resor. Mottagningen är bra i vårt test, men inte alltid helt stabil under krävande förhållanden.

Networking
Xiaomi Poco X8
802.11 a/b/g/n/ac
iperf3 transmit Wi-Fi6/7 RT-BE96U
335 (min: 305) MBit/s ∼21%
iperf3 receive Wi-Fi6/7 RT-BE96U
353 (min: 314) MBit/s ∼20%
Xiaomi Poco X7
802.11 a/b/g/n/ac/ax
iperf3 transmit AXE11000
398 (min: 193) MBit/s ∼61%
iperf3 receive AXE11000
377 (min: 187) MBit/s ∼55%
Nothing Phone (4b)
802.11 a/b/g/n/ac/ax
iperf3 transmit Wi-Fi6/7 RT-BE96U
509 (min: 471) MBit/s ∼32%
iperf3 receive Wi-Fi6/7 RT-BE96U
435 (min: 391) MBit/s ∼25%
Motorola Moto G77
802.11 a/b/g/n/ac
iperf3 transmit AXE11000
279 (min: 169) MBit/s ∼43%
iperf3 receive AXE11000
342 (min: 251) MBit/s ∼50%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
802.11 a/b/g/n/ac
iperf3 transmit Wi-Fi6/7 RT-BE96U
362 (min: 347) MBit/s ∼22%
iperf3 receive Wi-Fi6/7 RT-BE96U
340 (min: 319) MBit/s ∼19%
Genomsnitt 802.11 a/b/g/n/ac
 
iperf3 transmit AXE11000
337 (min: 10.5) MBit/s ∼51%
iperf3 receive AXE11000
330 (min: 20.1) MBit/s ∼48%
iperf3 transmit Wi-Fi6/7 RT-BE96U
343 (min: 304) MBit/s ∼21%
iperf3 receive Wi-Fi6/7 RT-BE96U
350 (min: 328) MBit/s ∼20%
Genomsnitt av klass Smartphone
 
iperf3 transmit AXE11000
655 (min: 52.5) MBit/s ∼100%
iperf3 receive AXE11000
689 (min: 52.2) MBit/s ∼100%
iperf3 transmit Wi-Fi6/7 RT-BE96U
1615 (min: 316) MBit/s ∼100%
iperf3 receive Wi-Fi6/7 RT-BE96U
1763 (min: 328) MBit/s ∼100%
0100200300Tooltip
Xiaomi Poco X8; iperf3 transmit Wi-Fi6/7 RT-BE96U; iperf 3.21, 5 GHz: Ø335 (305-351) MBit/s
Xiaomi Poco X8; iperf3 receive Wi-Fi6/7 RT-BE96U; iperf 3.21, 5 GHz: Ø353 (314-380) MBit/s

För satellitpositionering använder Poco X8 GNSS med ett frekvensband och lokaliserar oss snabbt utomhus med en noggrannhet på cirka tre meter. 

I ett praktiskt test mot en Garmin Venu 2 är Xiaomi-telefonen förhållandevis exakt, men placerar oss konsekvent en aning vid sidan av den färdade rutten. Detta håller sig dock inom acceptabla gränser. 

Mellanklassmobilen är därför lämplig för navigering.

Översikt över spårning av Xiaomi Poco X8
Översikt över spårning av Xiaomi Poco X8
Spårning av Xiaomi Poco X8 i rondellen
Spårning av Xiaomi Poco X8 i rondellen
Spårning av Xiaomi Poco X8 Bridge
Spårning av Xiaomi Poco X8 Bridge
Garmin Venu 2 – översikt över spårning
Garmin Venu 2 – översikt över spårning
Spårning med Garmin Venu 2 vid en rondell
Spårning med Garmin Venu 2 vid en rondell
Spårning av Garmin Venu 2-brygga
Spårning av Garmin Venu 2-brygga

Telefonfunktioner och samtalskvalitet – Poco X8 utan eSIM

Poco X8 stöder dubbla SIM-kort med två nanoSIM-kort; eSIM stöds inte. 

VoLTE, VoNR och VoWiFi finns också. 

Samtalskvaliteten är bra, och volymen i samtalshögtalaren är alltid tillräckligt hög för att man ska höra tydligt.

Kameror – Mellanklassmobilen saknar en vidvinkelkamera

Inspelning med främre kameran
Inspelning med främre kameran

Xiaomi snålar med kamerorna: Medan föregångaren fortfarande hade en vidvinkelkamera och en makrokamera finns det nu bara en huvudkamera på 50 megapixel på baksidan och en liten djupsensor, som inte kan ta bilder på egen hand.

Poco X8 kan ta hyfsade bilder i bra ljus, men skärpan är ofta inte helt optimal och ljusa områden blir snabbt överexponerade. I svagt ljus märks det begränsade dynamiska omfånget tydligt i ljusa och mörka områden. Att ta bilder är nästan omöjligt utan en extra ljuskälla.

Den främre kameran tar däremot hyfsade selfier, men konturer mot en ljus bakgrund får ett något konstgjort sken.

Bildjämförelse

Välj en scen och navigera inom den första bilden. Ett klick ändrar positionen på pekskärmar. Ett klick på den inzoomade bilden öppnar originalet i ett nytt fönster. Den första bilden visar det skalade fotografiet av testanordningen.

PflanzeUmgebungLow Light
orginal image
klicka för att ladda bilder
ColorChecker
7.8 ∆E
9.5 ∆E
13.4 ∆E
7.8 ∆E
14.2 ∆E
7.3 ∆E
4.1 ∆E
16.3 ∆E
6.6 ∆E
4.6 ∆E
6.7 ∆E
3.7 ∆E
11.9 ∆E
4.4 ∆E
10.2 ∆E
5.9 ∆E
9.4 ∆E
11.2 ∆E
6.9 ∆E
6.2 ∆E
8.5 ∆E
7.9 ∆E
6.7 ∆E
9.2 ∆E
ColorChecker Xiaomi Poco X8: 8.35 ∆E min: 3.67 - max: 16.27 ∆E
ColorChecker
28.1 ∆E
48.8 ∆E
39.3 ∆E
33.3 ∆E
43.5 ∆E
58.1 ∆E
48.4 ∆E
33.2 ∆E
36.4 ∆E
28.4 ∆E
60 ∆E
58.8 ∆E
29.4 ∆E
44.7 ∆E
32.1 ∆E
69.5 ∆E
38 ∆E
40 ∆E
69.7 ∆E
66.3 ∆E
49.8 ∆E
35.9 ∆E
23.9 ∆E
13.9 ∆E
ColorChecker Xiaomi Poco X8: 42.89 ∆E min: 13.91 - max: 69.71 ∆E

Tillbehör och garanti – Poco utan nätadapter i Europa

En USB-C-kabel, ett SIM-verktyg och ett skyddsskal finns i förpackningen i Europa. I andra regioner ingår även en kompatibel laddare.

Tyvärr levereras Xiaomi-telefoner i Europa endast med 12 månaders garanti.

Inmatningsenheter och användning – Prisvärd Android-telefon med fingeravtryckssensor

En beröringssamplingsfrekvens på 240 Hz ger Poco-telefonen snabb respons på inmatningar. I spel kan samplingsfrekvensen höjas ytterligare.

Fingeravtryckssensorn är dold bakom skärmen och placerad ganska långt ned, men efter den inledande konfigurationen låser den upp telefonen relativt tillförlitligt och kan användas för att styra åtkomsten till andra appar.

Ansiktsigenkänning finns också tillgänglig. Även den fungerar tillförlitligt i våra tester, också i svagt ljus. Eftersom den enbart bygger på 2D-igenkänning via frontkameran är den dock inte riktigt lika säker.

Skärm – Mycket ljusstark OLED i en mellanklassmobil med DC-dimning

Subpixelregistrering
Subpixelregistrering

Skärmen ger Poco X8 ett av de starkaste försäljningsargumenten i hela paketet: OLED-panelen har en uppdateringsfrekvens på upp till 120 Hz och når omkring 1 000 cd/m2 i den realistiska APL-mätningen – en påtaglig fördel vid användning utomhus i solljus.

Xiaomi-smarttelefonen ligger också i framkant när det gäller ögonkomfort. Utöver konventionellt PWM-flimmer vid omkring 125 Hz använder den högfrekvent PWM-dimning vid upp till 3 840 Hz, vilket Xiaomi marknadsför. Den som är känslig för flimmer bör ändå vara medveten om den lågfrekventa 120 Hz-komponenten – vid denna frekvens kan svidande ögon eller huvudvärk vid långvarig användning inte uteslutas. 

Som jämförelse: Något mer än hälften av alla enheter vi har testat reglerar ljusstyrkan helt utan PWM; där PWM används är den genomsnittliga frekvensen betydligt högre.

1019
cd/m²
1021
cd/m²
999
cd/m²
1038
cd/m²
1019
cd/m²
1008
cd/m²
1116
cd/m²
1007
cd/m²
1022
cd/m²
Distribution av ljusstyrkan
testat med X-Rite i1Pro 3
Max: 1116 cd/m² (Nits) Medel: 1027.7 cd/m² Minimum: 1.04 cd/m²
Distribution av ljusstyrkan: 90 %
Mitt på batteriet: 1019 cd/m²
Kontrast: ∞:1 (Svärta: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 3.59 | ∀{0.5-29.43 Ø4.69}
ΔE Greyscale Calman: 2.2 | ∀{0.09-98 Ø4.94}
134.9% sRGB (Calman 2D)
Gamma: 2.249
CCT: 6916 K
Xiaomi Poco X8
AMOLED, 2772x1280, 6.8"
Xiaomi Poco X7
AMOLED, 2712x1220, 6.7"
Nothing Phone (4b)
Super AMOLED, 2344x1080, 6.8"
Motorola Moto G77
AMOLED, 2772x1272, 6.8"
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
OLED, 2772x1280, 6.8"
Display
-57%
-74%
-14%
1%
APL18 Peak Brightness (cd/m²)
4009
1156
-71%
1160
-71%
3521
-12%
4034
1%
HDR Peak Brightness (cd/m²)
4421
2563
-42%
1030
-77%
3704
-16%
4440
0%
Response Times
-56%
-29%
-34%
-49%
Response Time Grey 50% / Grey 80% * (ms)
0.8 ?(0.4, 0.4)
1.44 ?(0.7075, 0.7315)
-80%
0.95 ?(0.46, 0.491)
-19%
1.6 ?(0.8, 0.8)
-100%
1.6 ?(0.782, 0.8195)
-100%
Response Time Black / White * (ms)
0.8 ?(0.4, 0.4)
1.6 ?(0.877, 0.7265)
-100%
1.28 ?(0.6045, 0.678)
-60%
1.1 ?(0.5, 0.6)
-38%
1.3 ?(0.667, 0.632)
-63%
PWM Frequency (Hz)
125.3
120
480
103
120
PWM Amplitude * (%)
16
14.08
12%
17.34
-8%
10
37%
13.42
16%
Screen
31%
7%
47%
5%
Brightness middle (cd/m²)
1019
1156
13%
1148
13%
1558
53%
1053
3%
Brightness (cd/m²)
1028
1150
12%
1526
48%
1063
3%
Brightness Distribution (%)
90
98
9%
96
7%
98
9%
Black Level * (cd/m²)
Colorchecker dE 2000 *
3.59
1.1
69%
1.9
47%
0.79
78%
2.9
19%
Colorchecker dE 2000 max. *
6.86
3.1
55%
4.7
31%
2.97
57%
4.9
29%
Greyscale dE 2000 *
2.2
1.6
27%
3.6
-64%
1.3
41%
3
-36%
Gamma
2.249 98%
2.22 99%
2.24 98%
2.24 98%
2.24 98%
CCT
6916 94%
6304 103%
6856 95%
6489 100%
6747 96%
Totalt genomsnitt (program/inställningar)
-27% / -9%
-32% / -23%
-0% / 14%
-14% / -11%

* ... mindre är bättre

Skärmflimmer / PWM (Puls-Width Modulation)

ℹ
För att dämpa skärmen kommer vissa bärbara datorer helt enkelt att slå på och av bakgrundsbelysningen i snabb följd - en metod som kallas Pulse Width Modulation (PWM) . Denna cykelfrekvens bör helst vara oupptäckbar för det mänskliga ögat. Om frekvensen är för låg kan användare med känsliga ögon uppleva spänningar eller huvudvärk eller till och med märka flimmer helt och hållet.
Skärmflimmer / PWM upptäckt 125.3 Hz
Amplitude: 16 %

Displayens bakgrundsbelysning flimrar vid 125.3 Hz (i värsta fall, t.ex. med PWM) .

Frekvensen för 125.3 Hz är mycket låg, så flimmer kan orsaka ögon- och huvudvärk efter långvarig användning.

Som jämförelse: 52 % av alla testade enheter använder inte PWM för att dämpa skärmen. Om PWM upptäcktes mättes ett medelvärde av 7579 (minst: 5 - maximum: 343500) Hz.

lägsta ljusstyrka
lägsta ljusstyrka
25% ljusstyrka
25% ljusstyrka
50% ljusstyrka
50% ljusstyrka
75% ljusstyrka
75% ljusstyrka
100% ljusstyrka
100% ljusstyrka

Mätserie med en fast zoomnivå och olika ljusstyrkeinställningar (Även om amplitudkurvan vid lägsta ljusstyrka ser platt ut beror detta på skalningen. Inforutan visar en förstorad version av amplituden vid lägsta ljusstyrka.) 

Små färgvariationer är något man får leva med vid daglig användning, även om inställningarna medger vissa justeringar. Dessa knappt märkbara skillnader kommer dock förmodligen främst att störa proffs.

CalMAN Gråskala
CalMAN Gråskala
CalMAN färgnoggrannhet
CalMAN färgnoggrannhet
CalMAN färgomfång
CalMAN färgomfång
CalMAN mättnad
CalMAN mättnad

Visa svarstider

ℹ
Displayens svarstid visar hur snabbt skärmen kan växla från en färg till en annan. Långsamma svarstider kan leda till efterbilder och kan göra att rörliga föremål ser suddiga ut (spökbilder). Spelare av snabba 3D-titlar bör ägna särskild uppmärksamhet åt snabba svarstider.
   ↔    Svarstid svart till vitt
0.8 ms ... stiga ↗ och falla ↘ kombinerat↗ 0.4 ms stiga
↘ 0.4 ms hösten
Skärmen visar väldigt snabba svarsfrekvenser i våra tester och borde vara mycket väl lämpad för fartfyllt spel.
I jämförelse sträcker sig alla testade enheter från 0.1 (minst) till 240 (maximalt) ms. » 3 % av alla enheter är bättre.
Det betyder att den uppmätta svarstiden är bättre än genomsnittet av alla testade enheter (19.6 ms).
   ↔    Svarstid 50 % grått till 80 % grått
0.8 ms ... stiga ↗ och falla ↘ kombinerat↗ 0.4 ms stiga
↘ 0.4 ms hösten
Skärmen visar väldigt snabba svarsfrekvenser i våra tester och borde vara mycket väl lämpad för fartfyllt spel.
I jämförelse sträcker sig alla testade enheter från 0.13 (minst) till 636 (maximalt) ms. » 3 % av alla enheter är bättre.
Det betyder att den uppmätta svarstiden är bättre än genomsnittet av alla testade enheter (30.7 ms).

Prestanda – Är Poco X8 en prisvärd flaggskeppsdödare?

Vi kan inte se någon prestandaförbättring jämfört med föregångaren trots den nya SoC:n; snarare är det tvärtom: Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 är prestandasvag, men kan ändå hålla jämna steg någorlunda väl med många telefoner i samma prisklass.

Den dagliga användningen av Poco X8 är inte helt fri från hack, och telefonen verkar snabbt få svårt att hänga med, särskilt vid något mer krävande uppgifter eller multikörning.

Geekbench 7.0
Single-Core
Genomsnitt av klass Smartphone
  (514 - 4055, n=41, senaste 2 åren)
1568 Points +78%
Nothing Phone (4b)
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4, Adreno 810, 8192
983 Points +11%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
883 Points
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (881 - 883, n=2)
882 Points 0%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
881 Points 0%
Multi-Core
Genomsnitt av klass Smartphone
  (1368 - 11622, n=41, senaste 2 åren)
5435 Points +103%
Nothing Phone (4b)
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4, Adreno 810, 8192
3163 Points +18%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
2680 Points
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (2622 - 2680, n=2)
2651 Points -1%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
2622 Points -2%
Geekbench 6.7
Single-Core
Genomsnitt av klass Smartphone
  (196 - 4733, n=186, senaste 2 åren)
1861 Points +93%
Nothing Phone (4b)
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4, Adreno 810, 8192
1088 Points +13%
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
1030 Points +7%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
1012 Points +5%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (964 - 1014, n=3)
997 Points +3%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
964 Points
Motorola Moto G77
Mediatek Dimensity 6400, Mali-G57 MP2, 8192
802 Points -17%
Multi-Core
Genomsnitt av klass Smartphone
  (830 - 12854, n=186, senaste 2 åren)
5651 Points +106%
Nothing Phone (4b)
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4, Adreno 810, 8192
3169 Points +15%
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
2908 Points +6%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
2898 Points +5%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (2748 - 2930, n=3)
2859 Points +4%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
2748 Points
Motorola Moto G77
Mediatek Dimensity 6400, Mali-G57 MP2, 8192
2022 Points -26%
PCMark for Android - Work 3.x
Genomsnitt av klass Smartphone
  (4507 - 28557, n=129, senaste 2 åren)
14893 Points +25%
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
13406 Points +12%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (11939 - 14722, n=3)
12885 Points +8%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
11993 Points 0%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
11939 Points
Antutu v11 - Score
Genomsnitt av klass Smartphone
  (519159 - 4450644, n=46, senaste 2 åren)
2413796 Points +194%
Nothing Phone (4b)
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4, Adreno 810, 8192
948782 Points +15%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
848400 Points +3%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (822196 - 848400, n=3)
831206 Points +1%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
822196 Points
CrossMark - Overall
Genomsnitt av klass Smartphone
  (376 - 2856, n=105, senaste 2 åren)
1230 Points +41%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
873 Points
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
759 Points -13%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (610 - 873, n=2)
742 Points -15%
Motorola Moto G77
Mediatek Dimensity 6400, Mali-G57 MP2, 8192
502 Points -42%
Nothing Phone (4b)
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4, Adreno 810, 8192
Points -100%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
Points -100%
BaseMark OS II
Overall
Genomsnitt av klass Smartphone
  (1885 - 16690, n=111, senaste 2 åren)
7917 Points +62%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
4891 Points
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (4611 - 4891, n=3)
4738 Points -3%
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
4725 Points -3%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
4611 Points -6%
System
Genomsnitt av klass Smartphone
  (4117 - 21153, n=111, senaste 2 åren)
11496 Points +28%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
9076 Points +1%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
9004 Points
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (8570 - 9076, n=3)
8883 Points -1%
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
8774 Points -3%
Memory
Genomsnitt av klass Smartphone
  (2760 - 24052, n=111, senaste 2 åren)
9351 Points +43%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
6540 Points
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (5133 - 6540, n=3)
5827 Points -11%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
5133 Points -22%
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
4732 Points -28%
Graphics
Genomsnitt av klass Smartphone
  (1046 - 61797, n=111, senaste 2 åren)
24556 Points +256%
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
8570 Points +24%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
6902 Points
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (6753 - 6913, n=3)
6856 Points -1%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
6753 Points -2%
Web
Genomsnitt av klass Smartphone
  (1062 - 2587, n=111, senaste 2 åren)
1734 Points +23%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
1408 Points
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
1401 Points 0%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (1343 - 1431, n=3)
1394 Points -1%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
1343 Points -5%
UL Procyon AI Inference for Android - Overall Score NNAPI
Genomsnitt av klass Smartphone
  (2895 - 66164, n=97, senaste 2 åren)
18833 Points +141%
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
8359 Points +7%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (7819 - 8777, n=3)
8176 Points +5%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
7933 Points +1%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
7819 Points
AImark - Score v3.x
Genomsnitt av klass Smartphone
  (293 - 307528, n=65, senaste 2 åren)
14242 Points +2499%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
567 Points +3%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (548 - 567, n=3)
558 Points +2%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
548 Points
Geekbench AI
Single Precision NPU 1.7
Genomsnitt av klass Smartphone
  (80 - 6997, n=135, senaste 2 åren)
539 Points +291%
Motorola Moto G77
Mediatek Dimensity 6400, Mali-G57 MP2, 8192
230 Points +67%
Nothing Phone (4b)
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4, Adreno 810, 8192
217 Points +57%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
138 Points
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
134 Points -3%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (123 - 138, n=3)
131.7 Points -5%
Half Precision NPU 1.7
Genomsnitt av klass Smartphone
  (80 - 55067, n=135, senaste 2 åren)
1757 Points +1173%
Motorola Moto G77
Mediatek Dimensity 6400, Mali-G57 MP2, 8192
330 Points +139%
Nothing Phone (4b)
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4, Adreno 810, 8192
218 Points +58%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
148 Points +7%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
138 Points
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (122 - 148, n=3)
136 Points -1%
Quantized NPU 1.7
Genomsnitt av klass Smartphone
  (124 - 71367, n=135, senaste 2 åren)
2664 Points +580%
Nothing Phone (4b)
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4, Adreno 810, 8192
500 Points +28%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
392 Points
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
390 Points -1%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (346 - 392, n=3)
376 Points -4%
Motorola Moto G77
Mediatek Dimensity 6400, Mali-G57 MP2, 8192
203 Points -48%
AI Benchmark
Score V5
Genomsnitt av klass Smartphone
  (46.4 - 3334, n=16, senaste 2 åren)
393 Points
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
88.8 Points
Score V6
Genomsnitt av klass Smartphone
  (55.6 - 22780, n=77, senaste 2 åren)
6143 Points +1826%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
  (311 - 337, n=3)
322 Points +1%
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 8192
319 Points
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4, Adreno 710, 6144
311 Points -3%
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300, Mali-G615 MP2, 12288
234 Points -27%

Poco X8 utmärker sig inte heller i grafiktesterna. De flesta spel bör vara spelbara på telefonen, men mer krävande titlar är inte direkt någon höjdare att spela.

3DMark / Wild Life Extreme Unlimited
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
957 Points +26%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
842 Points +11%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
759 Points
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
741 Points -2%
Motorola Moto G77
Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash
382 Points -50%
3DMark / Wild Life Extreme
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
960 Points +25%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
846 Points +11%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
765 Points
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
744 Points -3%
Motorola Moto G77
Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash
386 Points -50%
3DMark / Wild Life Unlimited Score
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
3770 Points +28%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
3129 Points +6%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
2977 Points +1%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
2941 Points
Motorola Moto G77
Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash
1377 Points -53%
3DMark / Steel Nomad Light Unlimited Score
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
352 Points +30%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
346 Points +28%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
271 Points
3DMark / Steel Nomad Light Score
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
353 Points +30%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
344 Points +27%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
271 Points
GFXBench (DX / GLBenchmark) 2.7 / T-Rex Onscreen
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
86 fps +6%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
84 fps +4%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
81 fps
GFXBench (DX / GLBenchmark) 2.7 / T-Rex Offscreen
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
117 fps +4%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
115 fps +2%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
113 fps
GFXBench 3.0 / Manhattan Onscreen OGL
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
60 fps +30%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
48 fps +4%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
46 fps
GFXBench 3.0 / 1080p Manhattan Offscreen
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
81 fps +21%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
68 fps +1%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
67 fps
GFXBench 3.1 / Manhattan ES 3.1 Onscreen
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
39 fps +22%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
34 fps +6%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
32 fps
GFXBench 3.1 / Manhattan ES 3.1 Offscreen
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
56 fps +14%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
51 fps +4%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
49 fps
GFXBench / Car Chase Onscreen
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
23 fps +44%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
17 fps +6%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
16 fps
GFXBench / Car Chase Offscreen
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
33 fps +22%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
27 fps
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
24 fps -11%
GFXBench / Aztec Ruins High Tier Onscreen
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
26 fps +100%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
17 fps +31%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
14 fps +8%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
13 fps
Motorola Moto G77
Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash
8.6 fps -34%
GFXBench / Aztec Ruins High Tier Offscreen
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
18 fps +50%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
15 fps +25%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
13 fps +8%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
12 fps
Motorola Moto G77
Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash
5.9 fps -51%
GFXBench / Aztec Ruins Normal Tier Onscreen
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
43 fps +105%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
28 fps +33%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
23 fps +10%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
21 fps
Motorola Moto G77
Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash
12 fps -43%
GFXBench / Aztec Ruins Normal Tier Offscreen
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
47 fps +42%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
40 fps +21%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
38 fps +15%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
33 fps
Motorola Moto G77
Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash
15 fps -55%
GFXBench / 4K Aztec Ruins High Tier Offscreen
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
7.8 fps +44%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
6.5 fps +20%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
5.7 fps +6%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
5.4 fps
Motorola Moto G77
Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash
2.5 fps -54%
Jetstream 2
2.0 Total
Xiaomi Poco X8 (Chrome 155)
156.129 Points
Genomsnitt av klass Smartphone (63.9 - 423, n=114, senaste 2 åren)
154.1 Points -1%
Nothing Phone (4b) (Chrome 153)
147.238 Points -6%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 (118.3 - 156.1, n=3)
131.3 Points -16%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G (Chrome 151)
119.362 Points -24%
Motorola Moto G77 (Chrome 145)
98.2 Points -37%
Xiaomi Poco X7 (Chrome 132.0.6834.163)
87.225 Points -44%
2.2 Total
Genomsnitt av klass Smartphone (2 - 480, n=105, senaste 2 åren)
204 Points +41%
Nothing Phone (4b) (Chrome 153)
170.221 Points +17%
Xiaomi Poco X8 (Chrome 155)
145.019 Points
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 (126.5 - 145, n=3)
134.3 Points -7%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G (Chrome 151)
126.463 Points -13%
Speedometer 2.0 - Result 2.0
Genomsnitt av klass Smartphone (49.3 - 733, n=71, senaste 2 åren)
223 runs/min +136%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G (Chrome 151)
136 runs/min +44%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 (94.6 - 136, n=3)
114.5 runs/min +21%
Xiaomi Poco X7 (Chrome 132.0.6834.163)
107 runs/min +13%
Xiaomi Poco X8 (Chrome 155)
94.6 runs/min
Speedometer 3 - Score 3.0
Genomsnitt av klass Smartphone (3.06 - 56.5, n=80, senaste 2 åren)
14.5 runs/min +107%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G (Chrome 151)
9.56 runs/min +37%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 (7 - 9.56, n=3)
7.89 runs/min +13%
Xiaomi Poco X8 (Chrome 155)
7 runs/min
Xiaomi Poco X7 (Chrome 132.0.6834.163)
6.88 runs/min -2%
WebXPRT 4 - Overall
Genomsnitt av klass Smartphone (56 - 278, n=88, senaste 2 åren)
132.5 Points +19%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G (Chrome 151)
122 Points +10%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 (111 - 122, n=3)
116.3 Points +5%
Xiaomi Poco X8 (Chrome 155)
111 Points
Xiaomi Poco X7 (Chrome 132.0.6834.163)
100 Points -10%
Octane V2 - Total Score
Genomsnitt av klass Smartphone (6015 - 160221, n=132, senaste 2 åren)
50840 Points +29%
Xiaomi Poco X8 (Chrome 155)
39336 Points
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G (Chrome 151)
39091 Points -1%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 (34926 - 39336, n=3)
37784 Points -4%
Xiaomi Poco X7 (Chrome 132.0.6834.163)
31245 Points -21%
Mozilla Kraken 1.1 - Total
Xiaomi Poco X7
1312.2 ms * -35%
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 (973 - 1093, n=3)
1025 ms * -5%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G (Chrome 151)
1008.1 ms * -4%
Xiaomi Poco X8 (Chrome 155)
973.1 ms *
Genomsnitt av klass Smartphone (216 - 2718, n=119, senaste 2 åren)
859 ms * +12%

* ... mindre är bättre

Xiaomi Poco X8Xiaomi Poco X7Nothing Phone (4b)Motorola Moto G77Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5GGenomsnitt 256 GB UFS 3.1 FlashGenomsnitt av klass Smartphone
AndroBench 3-5
-46%
-26%
-48%
-0%
-5%
17%
Sequential Read 256KB (MB/s)
2052.5
947.4
-54%
952.54
-54%
522.1
-75%
2098.67
2%
1777 ?(950 - 3497, n=128)
-13%
Sequential Write 256KB (MB/s)
1986.1
915.23
-54%
860.56
-57%
494.6
-75%
1981.23
0%
Random Read 4KB (MB/s)
264.1
100.16
-62%
253.22
-4%
217.2
-18%
266.38
1%
Random Write 4KB (MB/s)
263.1
226.88
-14%
293.92
12%
206.2
-22%
251.83
-4%

Utsläpp – Poco X8 stryper knappt prestandan under belastning

Temperatur

Yttemperaturerna vid ihållande belastning är märkbara men inte kritiska – vi uppmätte en topptemperatur på strax under 42 °C. 

Positivt är att Poco X8 endast stryper prestandan något i 3DMarks stresstester, så den maximala tillgängliga prestandan kan bibehållas även under långa perioder.

Hög belastning
41.8 °C39.9 °C37.5 °C
41.9 °C39.9 °C37.8 °C
41.6 °C40.9 °C38.1 °C
Max: 41.9 °C
Medel: 39.9 °C
37.3 °C38.7 °C38 °C
38.7 °C38.9 °C41.2 °C
37.5 °C38.1 °C40.5 °C
Max: 41.2 °C
Medel: 38.8 °C
Strömförsörjning (max.)  42.1 °C | Rumstemperatur 20.8 °C | Fluke t3000FC (calibrated), Voltcraft IR-260
(-) Medeltemperaturen för ovansidan under maximal belastning är 39.9 °C / 104 F, jämfört med genomsnittet av 33 °C / ###class_avg_f# ## F för enheterna i klassen Smartphone.
(±) Den maximala temperaturen på ovansidan är 41.9 °C / 107 F, jämfört med genomsnittet av 35.4 °C / 96 F , allt från 21.9 till 247 °C för klassen Smartphone.
(±) Botten värms upp till maximalt 41.2 °C / 106 F, jämfört med genomsnittet av 34.1 °C / 93 F
(+) Vid tomgångsbruk är medeltemperaturen för ovansidan 24.4 °C / 76 F, jämfört med enhetsgenomsnittet på 33 °C / ### class_avg_f### F.

3DMark-stresstester

3DMark
Wild Life Stress Test Stability
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
99.8 % 0%
Motorola Moto G77
Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash
99.5 % 0%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
99.5 %
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
99.4 % 0%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
99.4 % 0%
Wild Life Extreme Stress Test
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
99.6 % 0%
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
99.6 %
Motorola Moto G77
Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash
98.7 % -1%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
92 % -8%
Steel Nomad Light Stress Test Stability
Xiaomi Poco X8
Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash
99.4 %
Nothing Phone (4b)
Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash
98.7 % -1%
Xiaomi Poco X7
Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash
98.6 % -1%
05101520Tooltip
Xiaomi Poco X8 Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash; Wild Life Extreme Stress Test; 1.1.14.3: Ø4.64 (4.63-4.64) %
Xiaomi Poco X7 Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash; Wild Life Extreme Stress Test; 1.1.4.1: Ø5.06 (5.05-5.07) %
Motorola Moto G77 Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash; Wild Life Extreme Stress Test; 1.1.14.3: Ø2.3 (2.28-2.31) %
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash; Wild Life Extreme Stress Test; 1.1.14.3: Ø4.6 (4.26-4.64) %
Xiaomi Poco X8 Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash; Wild Life Stress Test Stability; 0.0.0.0: Ø17.6 (17.6-17.7) %
Xiaomi Poco X7 Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash; Wild Life Stress Test Stability; 0.0.0.0: Ø18.7 (18.7-18.8) %
Nothing Phone (4b) Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash; Wild Life Stress Test Stability: Ø22.3 (22.2-22.3) %
Motorola Moto G77 Mali-G57 MP2, Dimensity 6400, 256 GB UFS 2.1 Flash; Wild Life Stress Test Stability; 0.0.0.0: Ø8.28 (8.26-8.3) %
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash; Wild Life Stress Test Stability; 0.0.0.0: Ø17.5 (17.4-17.5) %
Xiaomi Poco X8 Adreno 710, SD 6s Gen 4, 256 GB UFS 3.1 Flash; Steel Nomad Light Stress Test Stability; 1.0.6.2: Ø2.06 (2.05-2.07) %
Xiaomi Poco X7 Mali-G615 MP2, Dimensity 7300, 512 GB UFS 2.2 Flash; Steel Nomad Light Stress Test Stability; 1.1.1.3: Ø2.56 (2.54-2.57) %
Nothing Phone (4b) Adreno 810, SD 6 Gen 4, 128 GB UFS 2.2 Flash; Steel Nomad Light Stress Test Stability; 1.0.6.2: Ø2.6 (2.58-2.62) %
Värmekarta framsida
Värmekarta framsida
Värmekarta baksida
Värmekarta baksida

Högtalare

Det finns en liten högtalare på undersidan som tillsammans med samtalshögtalaren bildar Poco X8:s stereoljudsystem. Musiken får dock inte riktigt liv, eftersom ljudet är alltför diskantbetonat och saknar närvaro.

Externa högtalare eller hörlurar, som kan anslutas via USB-C-porten eller Bluetooth, låter ofta bättre. Tyvärr har Poco X8 bara den äldre Bluetooth 5.1, så många funktioner från senare uppdateringar saknas, till exempel Bluetooth LE Audio för hörapparater eller Channel Sounding för att lokalisera enheter.

Å andra sidan erbjuder Xiaomi ett brett urval av Bluetooth-kodekar, så det finns goda chanser att du kan ansluta din ljudenhet till telefonen med god ljudkvalitet.

dB(A) 0102030405060708090Deep BassMiddle BassHigh BassLower RangeMidsHigher MidsLower HighsMid HighsUpper HighsSuper Highs202.813.9256.58.73110.38.64014.113.15017.715.46320.511.58019.110.910013.715.712512.62016014.13020020.639.525021.245.53152248.740022.451.550022.757.363021.464.780018.265.6100016.670.5125018.375.6160018.675.2200017.577.2250014.677.7315013.674.9400013.274.9500013.667.3630014.361.1800014.866.11000015.269.4125001673.81600016.662.2SPL29.485.6N155.7median 16.6median 65.6Delta3.313.836.943.436.438.724.129.834.12839.533.326.725.414.21318.319.715.616.317.926.413.537.913.94515.951.712.752.317.958.524.865.624.771.921.581.118.579.826.976.821.676.720.574.626.670.923.469.432.774.334.973.837.369.831.364.831.865.330.756.541.887.13.163.6median 21.6median 65.67.112.8hearing rangehide median Pink NoiseXiaomi Poco X8Motorola Moto G77
Frekvensdiagram (kryssrutor kan markeras och avmarkeras för att jämföra enheter)
Xiaomi Poco X8 ljudanalys

(+) | högtalare kan spela relativt högt (85.6 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | nästan ingen bas - i genomsnitt 32.4% lägre än medianen
(±) | linjäriteten för basen är genomsnittlig (12.8% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(±) | högre mellan - i genomsnitt 7.4% högre än median
(±) | linjäriteten för mids är genomsnittlig (7.5% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(±) | högre toppar - i genomsnitt 5.9% högre än medianen
(±) | linjäriteten för toppar är genomsnittlig (7.4% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(±) | linjäriteten för det totala ljudet är genomsnittlig (27.5% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 72% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 5% liknande, 23% sämre
» Den bästa hade ett delta på 11%, genomsnittet var 34%, sämst var 136%
Jämfört med alla testade enheter
» 84% av alla testade enheter var bättre, 3% liknande, 13% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 23%, sämst var 136%

Motorola Moto G77 ljudanalys

(+) | högtalare kan spela relativt högt (87.1 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | nästan ingen bas - i genomsnitt 32.8% lägre än medianen
(-) | basen är inte linjär (17.2% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(±) | högre mellan - i genomsnitt 9.8% högre än median
(±) | linjäriteten för mids är genomsnittlig (9.6% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(±) | högre toppar - i genomsnitt 5.7% högre än medianen
(±) | linjäriteten för toppar är genomsnittlig (7% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(-) | det totala ljudet är inte linjärt (31.6% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 82% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 2% liknande, 16% sämre
» Den bästa hade ett delta på 11%, genomsnittet var 34%, sämst var 136%
Jämfört med alla testade enheter
» 91% av alla testade enheter var bättre, 2% liknande, 8% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 23%, sämst var 136%

Batteritid – Prisvärd Android-telefon med ett stort batteri

Energiintag

Poco X8 är inte särskilt energieffektiv, förutom vid mycket hög belastning.

Telefonen kan laddas med upp till 67 watt och visade sig vara fullt kompatibel med laddarna i vårt testlabb.

Strömförbrukning
Av/Standbydarklight 0.1 / 0.2 Watt
Låg belastningdarkmidlight 1.2 / 1.8 / 2.3 Watt
Hög belastning midlight 4.8 / 8.1 Watt
 color bar
Förklaring: min: dark, med: mid, max: light        Metrahit Energy
Xiaomi Poco X8
8340 mAh
Xiaomi Poco X7
5110 mAh
Nothing Phone (4b)
5200 mAh
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
8340 mAh
Genomsnitt Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4
 
Genomsnitt av klass Smartphone
 
Power Consumption
21%
5%
-4%
-2%
0%
Idle Minimum * (Watt)
1.2
1.09
9%
1.01
16%
1.27
-6%
1.235 ?(1.2 - 1.27, n=2)
-3%
Idle Average * (Watt)
1.8
1.28
29%
2
-11%
1.98
-10%
1.89 ?(1.8 - 1.98, n=2)
-5%
Idle Maximum * (Watt)
2.3
1.31
43%
2.09
9%
2.3
-0%
2.3 ?(2.3 - 2.3, n=2)
-0%
Load Average * (Watt)
4.8
3.25
32%
4.62
4%
Load Maximum * (Watt)
8.1
8.62
-6%
8.73
-8%
8.42 ?(8.1 - 8.73, n=2)
-4%

* ... mindre är bättre

Strömförbrukning: Geekbench (150 cd/m²)

012345678Tooltip
Xiaomi Poco X8; Geekbench 5.5 Power Consumption 150cd: Ø4.04 (1.273-8.02) Watt
Xiaomi Poco X8; Idle 150cd/m2: Ø1.857 (1.633-4) Watt

Strömförbrukning: GFXbench (150 cd/m²)

012345Tooltip
Xiaomi Poco X8; Idle 150cd/m2: Ø1.857 (1.633-4) Watt
Xiaomi Poco X8; 2560x1440 3DMark Steel Nomad Light Unlimited: Ø3.56 (3.24-5.27) Watt

Batteritid

En av Poco X8:s största styrkor är batteritiden: I batteritestet med Wi-Fi uppnår telefonen en imponerande drifttid på nästan 30 timmar – en siffra som sätter standarden i den här prisklassen. Vissa telefoner i samma prisklass håller bara 60% så länge.

Batteritid
WiFi Websurfing
29tim 29min
Xiaomi Poco X8
8340 mAh
Xiaomi Poco X7
5110 mAh
Nothing Phone (4b)
5200 mAh
Motorola Moto G77
5200 mAh
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
8340 mAh
Batteridrifttid
-41%
-25%
-32%
-1%
WiFi v1.3 (h)
29.5
17.5
-41%
22
-25%
20
-32%
29.2
-1%
Reader / Idle (h)
50
Load (h)
5.2

Notebookchecks helhetsbetyg

Det är imponerande vad Xiaomi erbjuder med Poco X8 när det gäller skärm och batteritid till ett fyndpris.

Å andra sidan är även kompromisserna när det gäller prestanda och kamerakvalitet märkbara.

Recension av Xiaomi Poco X8. Recensionsexemplaret tillhandahölls av Xiaomi Deutschland.
Recension av Xiaomi Poco X8. Recensionsexemplaret tillhandahölls av Xiaomi Deutschland.

Xiaomi Poco X8 - 10/16/2026 v8
Florian Schmitt

Design
87%
Tangentbord
67 / 75 → 89%
Mus
91%
Anslutningar
42 / 69 → 61%
Vikt
88 / 50-100 → 75%
Batteri
96%
Skärm
89%
Spelprestanda
12 / 55 → 22%
Programprestanda
61 / 85 → 72%
AI Performance
10%
Temperatur
89%
Ljudnivå
100%
Audio
74 / 90 → 82%
Kamera
60%
Medel
64%
76%
Smartphone - Vägt medel
CO2 Emissions
No Data
Materials
25%
Packaging
90%
Power Use
95.2%
Repairability
30%
Software Updates
91.7%
Recycle Logo Total Sustainability Score: 55.3%

Jämförelse av möjliga alternativ

Bild
Modell / recensioner
Pris
Vikt
Enheten
Skärm
1.
75.8%
Xiaomi Poco X8
Xiaomi Poco X8
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 ⎘
Qualcomm Adreno 710 ⎘
8 GB Minne, 256 GB UFS 3.1
Listpris: 320€223 g256 GB UFS 3.1 Flash6.83"
2772x1280
447 PPI
AMOLED
2.
77.7%
Xiaomi Poco X7
Xiaomi Poco X7
MediaTek Dimensity 7300 ⎘
ARM Mali-G615 MP2 ⎘
12 GB Minne, 512 GB UFS 2.2
185.5 g512 GB UFS 2.2 Flash6.67"
2712x1220
446 PPI
AMOLED
3.
76.5%
Nothing Phone (4b)
Nothing Phone (4b)
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 ⎘
Qualcomm Adreno 810 ⎘
8 GB Minne, 128 GB UFS 2.2
Listpris: 329€210 g128 GB UFS 2.2 Flash6.77"
2344x1080
381 PPI
Super AMOLED
4.
76.7%
Motorola Moto G77
Motorola Moto G77
Mediatek Dimensity 6400 ⎘
ARM Mali-G57 MP2 ⎘
8 GB Minne, 256 GB UFS 2.1
Listpris: 300€182 g256 GB UFS 2.1 Flash6.78"
2772x1272
450 PPI
AMOLED
5.
76.7%
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G
Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 ⎘
Qualcomm Adreno 710 ⎘
6 GB Minne, 256 GB UFS 3.1
Listpris: 480€223 g256 GB UFS 3.1 Flash6.83"
2772x1280
447 PPI
OLED

Genomskinlighet

Valet av enheter som ska granskas görs av vår redaktion. Testprovet gavs till författaren som ett lån av tillverkaren eller återförsäljaren för denna recension. Långivaren hade inget inflytande på denna recension och inte heller fick tillverkaren en kopia av denna recension innan publiceringen. Det fanns ingen skyldighet att publicera denna recension. Som ett oberoende medieföretag är Notebookcheck inte föremål för auktoritet från tillverkare, återförsäljare eller förlag.

This is how Notebookcheck is testing

Every year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity.

Google LogoAdd as a preferred source on Google
Mail Logo
> Bärbara datorer, laptops - tester och nyheter > Tester > Recension av smartphonen Xiaomi Poco X8 – förmodligen det bästa mobilköpet 2026 när det gäller batteritid och skärm
Florian Schmitt, 2026-10-17 (Update: 2026-10-17)