Acer Swift X SFX16-52G-77RX
Specifikationer
Acer Swift X SFX16-52G-77RX
Swift X 16 (2022) (Swift X SFX16 Serie)
Processor
Grafikkort
Minne
16 GB
, DDR5-4800, on-board, quad-channel, 52-44-44-104
Skärm
16.00 tum 16:10, 2560 x 1600 pixlar 189 PPI, B160QAN02.M, IPS LED, glansig: nej, 60 Hz
Moderkort
Intel Alder Lake-P PCH
Hårddisk
WDC PC SN810 1TB, 1024 GB
, PCIe 4.0, M.2-2280, 899 GB ledigt
Ljudkort
Realtek ALC256 @ Intel Alder Point-P PCH - HD Audio
Anslutningar
2 USB 3.0, 2 USB 3.2 Gen 2x2 20Gbps, 2 Thunderbolt, USB-C Power Delivery (PD), 1 HDMI, 2 DisplayPort, 1 Kensingtonlås, Ljudanslutningar: 3.5 mm combo audio port, 1 Fingeravtrycksläsare, Ljusstyrka sensor
Nätverk
Intel Wi-Fi 6E AX211 (a/b/g/h/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/ax = Wi-Fi 6/ Wi-Fi 6E 6 GHz), Bluetooth 5.2
Storlek
höjd x bredd x djup (i mm) 21.2 x 356.3 x 239.7
Batteri
56 Wh Litiumjon
Laddar
snabbladdning / Quickcharge
Operativsystem
Microsoft Windows 11 Home
Kamera
Webbkamera: 1080p + IR + dual-array mics
Övrigt
Högtalare: 2x 2W stereo, Tangentbord: 6 row full-size chiclet w/ numpad, Tangentbordsbelysning: ja, 100W USB-C PSU, Norton Security Ultra, Acer Care Center, 24 Månader Garanti
Vikt
1.75 kg, Strömförsörjning: 360 g
Pris
1500 Kr
Price comparison
Medelpoäng: 77.05% - bra
Ett genomsnitt på 8 poäng (från 8 recensioner)
Tester av Acer Swift X SFX16-52G-77RX
70% Acer Swift X 16 review: a big, budget laptop with a lot to offer
Källa: Creative Bloq Engelska EN→SV
Fristående test, finns online, Kort, Datum: 09/04/2023
Betyg: Totalpoäng: 70%
80% Acer Swift X 16 review: a good laptop, but Intel Arc simply isn’t there yet
Källa: Techradar Engelska EN→SV
Fristående test, finns online, Lång, Datum: 03/30/2023
Betyg: Totalpoäng: 80% pris: 80% prestanda: 80% mobilitet: 70% design: 80%
60% Acer Swift X (16-inch) review
Källa: Tom's Guide Engelska EN→SV
Fristående test, finns online, Medellängd, Datum: 02/11/2023
Betyg: Totalpoäng: 60%
80% Acer Swift X 16 review: A decent laptop but Arc GPU disappoints
Källa: Expert Reviews Engelska EN→SV Archive.org version
Fristående test, finns online, Medellängd, Datum: 11/30/2022
Betyg: Totalpoäng: 80%
Betyg: Totalpoäng: 80%
80% Acer Swift X (2022) Review
Källa: Trusted Reviews Engelska EN→SV Archive.org version
Fristående test, finns online, Lång, Datum: 10/13/2022
Betyg: Totalpoäng: 80%
Betyg: Totalpoäng: 80%
Review Acer Swift X – laptop business de 16 inch cu i7-1260P
Källa: Arena IT →SV Archive.org version
Fristående test, finns online, Kort, Datum: 09/26/2022
Kommentarer
Intel A370M: Intel Arc A370M är ett dedikerat mobilt grafikkort för nybörjarnivå baserat på Xe HPG-mikroarkitektur. Det har 8 kärnor (128 ALU), 8 strålspårningsenheter och en baskärna på 1550 MHz. TGP är specificerad till mellan 35 och 50 watt.
» Mer information finns i vår jämförelse av mobila grafikkort och motsvarande benchmarklista.
i7-1260P:
En CPU i övre mellanklassen av Alder Lake-familjen med 4 prestandakärnor och 8 effektiva kärnor. Denna 28 W SoC är utformad för att användas i ultralätta bärbara datorer. Core i7-1260P:s prestandakärnor är Hyper-Threading-aktiverade för totalt 16 trådar. Denna 12th Gen CPU körs på 1,5 GHz till 4,7 GHz och har stöd för vPro-funktioner i "Essentials"-nivån. Sist men inte minst har Core i7-1260P en inbyggd 96 EU Iris Xe GPU inte olikt vissa 11th Gen Tiger Lake-UP3-delar.