Asus Zephyrus S GX531GW-ES035R
Specifikationer
Asus Zephyrus S GX531GW-ES035R
Asus Zephyrus S GX531GW-ES035R (ROG Zephyrus S GX531 Serie)
Processor
Intel Core i7-8750H 6c/12t 6 x 2.2 - 4.1 GHz, Coffee Lake-H
Grafikkort
NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q - 8 GB VRAM, GDDR6
Minne
16 GB
, DDR4-2666
Skärm
15.60 tum 16:9, 1920 x 1080 pixlar 141 PPI, IPS, glansig: nej
Hårddisk
1TB M.2 PCIe
Anslutningar
2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 HDMI, 1 DisplayPort, Ljudanslutningar: 3.5mm, USB-C
Nätverk
802.11 a/b/g/n/ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 5.0
Storlek
höjd x bredd x djup (i mm) 16.15 x 360 x 268
Batteri
50 Wh Litiumpolymer
Operativsystem
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Kamera
Webbkamera: HD 720p
Övrigt
Högtalare: Stereo, Tangentbord: Virtual, Tangentbordsbelysning: ja, 24 Månader Garanti
Vikt
2.1 kg
Pris
2300 Kr
Price comparison
Medelpoäng: 85% - bra
Ett genomsnitt på 2 poäng (från 3 recensioner)
Tester av Asus Zephyrus S GX531GW-ES035R
80% Asus ROG Zephyrus S GX531GW gaming laptop review: Where power and sound meet
Källa: Gadgets Now Engelska EN→SV Archive.org version
Fristående test, finns online, Medellängd, Datum: 04/22/2019
Betyg: Totalpoäng: 80%
90% ASUS ROG Zephyrus S GX531GW review: Speedy GeForce RTX graphics
Källa: Hardware Zone Engelska EN→SV Archive.org version
Fristående test, finns online, Mycket lång, Datum: 03/08/2019
Betyg: Totalpoäng: 90% pris: 80% prestanda: 85% mobilitet: 85% design: 90%
Review: Asus ROG Zephyrus S (GX531GW)
Källa: El chapuzas Informatico Spanska ES→SV Archive.org version
Fristående test, finns online, Mycket lång, Datum: 04/29/2019
Kommentarer
NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q:
» Mer information finns i vår jämförelse av mobila grafikkort och motsvarande benchmarklista.
i7-8750H:
En processor för stora och tunga bärbara datorer baserad på Coffee Lake-arkitekturen. Innehåller sex processorkärnor med en klockfrekvens på 2.2 - 4.1 GHz (4 GHz med 4 kärnor, 3.9 GHz med 6 kärnor) som stödjer HyperThreading. Tillverkad i en förbättrad 14 nm process (14 nm++).