Utlåtande om "Nothing Phone" (4a)
Nothing Phone (4a) är en förnuftig utveckling av sin framgångsrika föregångare, utan att för den skull innebära någon verklig revolution. Den betydligt ljusstarkare skärmen, den nya Snapdragon-processorns starka vardagsprestanda och den förbättrade kamerauppsättningen med periscope-zoom sticker särskilt ut, där den senare är en verklig höjdpunkt i den här prisklassen. Batteritid, design och den individuellt anpassningsbara Glyph-belysningen lämnar också ett gott intryck.
I vardagligt bruk imponerar smarttelefonen med smidig drift, bra byggkvalitet och moderna funktioner som 5G, Wi-Fi 6 och NFC. Huvud- och zoomkamerorna ger starka resultat i bra ljusförhållanden, medan ultravidvinkelkameran är ganska svag.
Den främsta kritiken gäller uppdateringspolicyn: tre Android uppdateringar verkar nu något begränsade. Dessutom finns det inget eSIM-stöd utanför Japan, och högtalarna och kylningen når inte riktigt upp till toppnivåerna. Enheten kan också bli ganska varm under belastning.
För
Emot
Pris och tillgänglighet
Nothing Phone (4a) finns tillgänglig direkt från Nothingsamt från återförsäljare som Amazon och Coolblue.
I Tyskland erbjuds den i fyra färger och tre lagringsvarianter, med rekommenderade priser på 349 € för 8/128 GB-modellen, 389 € för 8/256 GB-versionen och 429 € för 12/256 GB-konfigurationen. Priser, tillgänglighet och tillgängliga färger/lagringsalternativ kan variera beroende på region.
Innehållsförteckning
- Utlåtande om "Nothing Phone" (4a)
- Specifikationer: Ingen telefon (4a)
- Fodral och funktioner: eSIM-stöd endast för japanska modeller
- Kommunikation och drift: Nothing Phone (4a) med optisk fingeravtryckssensor
- Programvara och hållbarhet: Endast tre Android uppdateringar för Nothing smartphone
- Kameror: periskopzoom i telefonen (4a)
- Ljusstark display med högfrekvent PWM-dimning
- Prestanda, utsläpp och batteritid: modern Snapdragon med 4 nm
- Notebookcheck övergripande betyg
- Möjliga alternativ i en överblick
Telefonen Nothing (4a) är en fortsättning på Telefon (3a)som i slutändan blev något av en dold pärla i mellanklasssegmentet, inte minst tack vare sitt sjunkande pris.
Med den nya modellen har Nothing främst förbättrat skärmens ljusstyrka och lagringshastigheten. Batterikapaciteten ökar bara betydligt i den indiska modellen (5.400 mAh), och en periskopzoomlins har också inkluderats för första gången.
Specifikationer: Ingen telefon (4a)
Topp 10...
» Topp 10: Bästa bärbara allround/multimediadatorerna
» Topp 10: Bästa bärbara speldatorerna
» Topp 10: Bärbara budget/kontorsdatorer
» Topp 10: Bästa bärbara kontors/premiumdatorerna
» Topp 10: Bärbara arbetsstationer
» Topp 10: De bästa små/kompakta bärbara datorerna
» Topp 10: Bästa ultrabooks
» Topp 10: Bästa hybriddatorerna
» Topp 10: Bästa surfplattorna
» Topp 10: Marknadens bästa smartphones
Fodral och funktioner: eSIM-stöd endast för japanska modeller
Nothing Phone (4a) finns i fyra färger: svart, vit, blå och rosa. Byggkvaliteten är imponerande, med täta och jämna mellanrum. Den känns också stabil när den utsätts för vridningsförsök, även om den knakar hörbart. Skärm-till-kropp-förhållandet är attraktiva 87%.
Funktionsuppsättningen har förbättrats med den nya SoC:n och den uppgraderade kameran, men det är inga stora framsteg jämfört med föregångaren. Nytt på baksidan är Glyph Bar, som nu har fler lysdioder än på föregångaren Telefon (3a) och kan konfigureras i stor utsträckning. AI-knappen har också flyttats till vänster sida, vilket gör det lättare att skilja den från strömknappen.
Kommunikation och drift: Nothing Phone (4a) med optisk fingeravtryckssensor
För sin prisklass är Nothing Phone (4a) välutrustad när det gäller kommunikationsmoduler: snabb Wi-Fi 6, 5G Sub-6 och NFC finns alla ombord. För samtal stöder den dubbla nano-SIM, Wi-Fi-samtal, VoLTE och Vo5G, men tyvärr ingen eSIM. Samtalskvaliteten är bra när telefonen hålls mot örat, även om undertryckningen av omgivande ljud ofta når sina gränser i högt trafikbuller.
Biometrisk säkerhet hanteras av en optisk fingeravtrycksläsare integrerad i displayen, som erbjuder bra igenkänningsfrekvenser och låser upp smarttelefonen snabbt. Mindre säker ansiktsigenkänning via den framåtriktade kameran är också tillgänglig. Den linjära vibrationsmotorn ger en tydlig haptisk feedback och kan justeras i inställningarna.
| Networking | |
| Nothing Phone (4a) | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Honor 400 | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Genomsnitt 802.11 a/b/g/n/ac/ax | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Genomsnitt av klass Smartphone | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
Programvara och hållbarhet: Endast tre Android uppdateringar för Nothing smartphone
När det gäller hållbarhet är Nothing relativt transparent och ger viss information om de återvunna material som används, liksom smarttelefonens CO2e-fotavtryck. Förpackningen är också plastfri.
Uppdateringssituationen är mer blandad: Medan sex år av säkerhetsuppdateringar är helt acceptabelt, finns det bara tre år av Android uppdateringar. Android 19 kommer därför att vara slutet på linjen.
Kameror: periskopzoom i telefonen (4a)
Den framåtvända kameran i Nothing Phone (4a) ger balanserade bilder i dagsljus och stöder Full HD-video med upp till 60 FPS.
Trion på baksidan är ovanligt välutrustad för den här prisklassen, eftersom Nothing till och med erbjuder ett periskopzoomobjektiv med 3,5x optisk förstoring (80 mm). Optisk bildstabilisering ingår också, och både huvudkameran och zoomobjektivet levererar attraktiva foton i bra ljusförhållanden. Ultravidvinkelkameran ligger något efter kvalitetsmässigt och ligger kvar på den vanliga ganska svaga mellanklassnivån.
Huvud- och zoomsensorerna spelar in videor i 4K / 30 FPS eller 1080p / 60 FPS. De som nöjer sig med Full HD vid 30 FPS kan också använda ultravidvinkelkameran. Under videoinspelningen blinkar den röda Glyph LED kontinuerligt för att indikera att inspelningen pågår. Ljudet är lite burkigt.
Bildjämförelse
Välj en scen och navigera inom den första bilden. Ett klick ändrar positionen på pekskärmar. Ett klick på den inzoomade bilden öppnar originalet i ett nytt fönster. Den första bilden visar det skalade fotografiet av testanordningen.
HauptkameraHauptkameraUltraweitwinkel5-facher ZoomLow-Light

Ljusstark display med högfrekvent PWM-dimning
Displayen på Nothing Phone (4a) har vuxit något till 6,78 tum och är betydligt ljusstarkare än tidigare. I vårt test kom den dock inte i närheten av den maximala ljusstyrkan på 4 500 cd/m² som Nothing annonserar.
Uppdateringsfrekvensen kan justeras dynamiskt av systemet mellan 30 och 120 Hz. För att minska belastningen på ögonen använder Nothing högfrekvent PWM-dimning vid 2 160 Hz, även om vi också uppmätte ett basflimmer på 90 Hz, vilket innebär att obehag för känsliga användare inte kan uteslutas.
| |||||||||||||||||||||||||
Distribution av ljusstyrkan: 97 %
Mitt på batteriet: 1536 cd/m²
Kontrast: ∞:1 (Svärta: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 2.6 | ∀{0.5-29.43 Ø4.74}
ΔE Greyscale Calman: 2 | ∀{0.09-98 Ø4.98}
99.9% sRGB (Calman 2D)
Gamma: 2.24
CCT: 6878 K
| Nothing Phone (4a) AMOLED, 2720x1224, 6.8" | Samsung Galaxy A36 5G Super AMOLED, 2340x1080, 6.7" | Xiaomi Poco M8 Pro 5G AMOLED, 2772x1280, 6.8" | Honor 400 OLED, 2736x1264, 6.6" | |
|---|---|---|---|---|
| Screen | 4% | 28% | 33% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 1536 | 1127 -27% | 1791 17% | 1605 4% |
| Brightness (cd/m²) | 1538 | 1137 -26% | 1795 17% | 1607 4% |
| Brightness Distribution (%) | 97 | 98 1% | 99 2% | 96 -1% |
| Black Level * (cd/m²) | ||||
| Colorchecker dE 2000 * | 2.6 | 1.8 31% | 1.5 42% | 0.7 73% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 5.7 | 2.8 51% | 3.4 40% | 1.5 74% |
| Greyscale dE 2000 * | 2 | 2.1 -5% | 1 50% | 1.1 45% |
| Gamma | 2.24 98% | 2.11 104% | 2.23 99% | 2.24 98% |
| CCT | 6878 95% | 6466 101% | 6587 99% | 6422 101% |
* ... mindre är bättre
| Display / APL18 Peak Brightness | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Honor 400 | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Display / HDR Peak Brightness | |
| Honor 400 | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Nothing Phone (4a) | |
Skärmflimmer / PWM (Puls-Width Modulation)
| Skärmflimmer / PWM upptäckt | 90 Hz Amplitude: 17.49 % Secondary Frequency: 2173 Hz | ||
Displayens bakgrundsbelysning flimrar vid 90 Hz (i värsta fall, t.ex. med PWM) . Frekvensen för 90 Hz är mycket låg, så flimmer kan orsaka ögon- och huvudvärk efter långvarig användning. Som jämförelse: 52 % av alla testade enheter använder inte PWM för att dämpa skärmen. Om PWM upptäcktes mättes ett medelvärde av 7864 (minst: 5 - maximum: 343500) Hz. | |||
Mätserie med fast zoomnivå och olika inställningar för ljusstyrka (Amplitudkurvan vid minsta ljusstyrka ser platt ut, men det beror på skalningen. Infoboxen visar den förstorade versionen av amplituden vid minsta ljusstyrka)
Visa svarstider
| ↔ Svarstid svart till vitt | ||
|---|---|---|
| 0.99 ms ... stiga ↗ och falla ↘ kombinerat | ↗ 0.497 ms stiga | |
| ↘ 0.49 ms hösten | ||
| Skärmen visar väldigt snabba svarsfrekvenser i våra tester och borde vara mycket väl lämpad för fartfyllt spel. I jämförelse sträcker sig alla testade enheter från 0.1 (minst) till 240 (maximalt) ms. » 3 % av alla enheter är bättre. Det betyder att den uppmätta svarstiden är bättre än genomsnittet av alla testade enheter (19.9 ms). | ||
| ↔ Svarstid 50 % grått till 80 % grått | ||
| 8.18 ms ... stiga ↗ och falla ↘ kombinerat | ↗ 0.3435 ms stiga | |
| ↘ 7.836 ms hösten | ||
| Skärmen visar snabba svarsfrekvenser i våra tester och bör passa för spel. I jämförelse sträcker sig alla testade enheter från 0.165 (minst) till 636 (maximalt) ms. » 21 % av alla enheter är bättre. Det betyder att den uppmätta svarstiden är bättre än genomsnittet av alla testade enheter (31.2 ms). | ||
Prestanda, utsläpp och batteritid: modern Snapdragon med 4 nm
A Snapdragon 7s Gen 4 med en integrerad Adreno 810 GPU driver Nothing Phone (4a). LPDDR4x-minnet kanske inte är banbrytande, men det beror sannolikt på minneskrisen, och den här typen av RAM-minne är fortfarande vanligt i den här prisklassen. Det har ingen märkbar inverkan på vardagsprestandan, eftersom systemet går mycket smidigt.
Under belastning kan yttemperaturen närma sig 50 °C på sina ställen. Även om detta fortfarande är inom acceptabla gränser, kan det ibland kännas mycket varmt. SoC:n verkar dock inte påverkas av detta och levererar konsekvent sin fulla prestanda.
Högtalarna levererar ett hyfsat ljud, men det är inte troligt att de kommer att skapa någon större entusiasm. Batteritiden är å andra sidan övertygande. Telefonen (4a) kan också laddas ganska snabbt via kabel med upp till 50 watt: En full laddning tog 65 minuter i vårt test (50%: 23 min., 80%: 39 min.).
| Nothing Phone (4a) | Samsung Galaxy A36 5G | Xiaomi Poco M8 Pro 5G | Honor 400 | Genomsnitt 256 GB UFS 3.1 Flash | Genomsnitt av klass Smartphone | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AndroBench 3-5 | -59% | -40% | 14% | -6% | 15% | |
| Sequential Read 256KB (MB/s) | 2003.93 | 968.34 -52% | 1009.1 -50% | 1962.46 -2% | 1768 ? -12% | 2231 ? 11% |
| Sequential Write 256KB (MB/s) | 1596.2 | 166.77 -90% | 993.91 -38% | 1812.5 14% | 1225 ? -23% | 1910 ? 20% |
| Random Read 4KB (MB/s) | 263.22 | 233.98 -11% | 183.57 -30% | 333.34 27% | 289 ? 10% | 306 ? 16% |
| Random Write 4KB (MB/s) | 325.75 | 62.58 -81% | 187.74 -42% | 377.57 16% | 325 ? 0% | 361 ? 11% |
(-) Den maximala temperaturen på ovansidan är 49.9 °C / 122 F, jämfört med genomsnittet av 35.3 °C / 96 F , allt från 21.9 till 247 °C för klassen Smartphone.
(-) Botten värms upp till maximalt 47.5 °C / 118 F, jämfört med genomsnittet av 34 °C / 93 F
(+) Vid tomgångsbruk är medeltemperaturen för ovansidan 31.1 °C / 88 F, jämfört med enhetsgenomsnittet på 32.9 °C / ### class_avg_f### F.
3DMark stresstester
| 3DMark | |
| Wild Life Stress Test Stability | |
| Honor 400 | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Wild Life Extreme Stress Test | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Steel Nomad Light Stress Test Stability | |
| Honor 400 | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Nothing Phone (4a) | |
Nothing Phone (4a) ljudanalys
(+) | högtalare kan spela relativt högt (89.3 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | nästan ingen bas - i genomsnitt 21.5% lägre än medianen
(±) | linjäriteten för basen är genomsnittlig (7.7% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(±) | högre mellan - i genomsnitt 6.1% högre än median
(+) | mids är linjära (4.7% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(+) | balanserade toppar - endast 3.6% från medianen
(+) | toppar är linjära (4.1% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(±) | linjäriteten för det totala ljudet är genomsnittlig (16% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 5% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 5% liknande, 90% sämre
» Den bästa hade ett delta på 11%, genomsnittet var 34%, sämst var 134%
Jämfört med alla testade enheter
» 25% av alla testade enheter var bättre, 5% liknande, 70% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 24%, sämst var 134%
Samsung Galaxy A36 5G ljudanalys
(+) | högtalare kan spela relativt högt (90.5 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | nästan ingen bas - i genomsnitt 26.4% lägre än medianen
(±) | linjäriteten för basen är genomsnittlig (7.3% delta till föregående frekvens)
Mellan 400 - 2000 Hz
(±) | reducerade mids - i genomsnitt 6.1% lägre än median
(+) | mids är linjära (4.3% delta till föregående frekvens)
Högsta 2 - 16 kHz
(+) | balanserade toppar - endast 3% från medianen
(+) | toppar är linjära (1.8% delta till föregående frekvens)
Totalt 100 - 16 000 Hz
(±) | linjäriteten för det totala ljudet är genomsnittlig (17.9% skillnad mot median)
Jämfört med samma klass
» 16% av alla testade enheter i den här klassen var bättre, 8% liknande, 76% sämre
» Den bästa hade ett delta på 11%, genomsnittet var 34%, sämst var 134%
Jämfört med alla testade enheter
» 37% av alla testade enheter var bättre, 8% liknande, 55% sämre
» Den bästa hade ett delta på 4%, genomsnittet var 24%, sämst var 134%
| Batteridrifttid - WiFi v1.3 | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Honor 400 | |
Notebookcheck övergripande betyg
Nothing Phone (4a) imponerar som en snygg smartphone i mellanklassen med en stark skärm, bra prestanda, lång batteritid och en förvånansvärt bra zoomkamera, men kommer till korta när det gäller uppdateringspolicyn.

Nothing Phone (4a)
- 05/12/2026 v8
Daniel Schmidt
Möjliga alternativ i en överblick
Bild | Modell / recensioner | Pris | Vikt | Enheten | Skärm |
|---|---|---|---|---|---|
| Nothing Phone (4a) Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 12 GB Minne, 256 GB | Amazon: Listpris: 429€ | 204.5 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.78" 2720x1224 440 PPI AMOLED | |
| Samsung Galaxy A36 5G Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 710 ⎘ 6 GB Minne, 256 GB | Amazon: Listpris: 379€ | 195 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.70" 2340x1080 385 PPI Super AMOLED | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 12 GB Minne, 512 GB UFS 2.1 | Amazon: $380.00 Listpris: 400 Euro | 206 g | 512 GB UFS 2.2 Flash | 6.83" 2772x1280 447 PPI AMOLED | |
| Honor 400 Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 720 ⎘ 8 GB Minne, 512 GB | Amazon: Listpris: 550€ | 184 g | 512 GB UFS 3.1 Flash | 6.55" 2736x1264 460 PPI OLED |
Genomskinlighet
Valet av enheter som ska granskas görs av vår redaktion. Testexemplaret gavs till författaren av tillverkaren utan kostnad för granskning. Det fanns inget inflytande från tredje part på den här recensionen, inte heller fick tillverkaren en kopia av den här recensionen före publiceringen. Det fanns ingen skyldighet att publicera denna recension. Som ett oberoende medieföretag är Notebookcheck inte föremål för auktoritet från tillverkare, återförsäljare eller förlag.
This is how Notebookcheck is testingEvery year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity.


































